Na čínské ministerstvo zahraničí byl v pátek předvolán americký velvyslanec v Pekingu Jon Huntsman a byl mu předán oficiální protest proti čtvrtečnímu jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Peking setkání chápe jako zpochybnění svých nároků na Tibet, protestoval před schůzkou i po ní a pak se rozhodl ještě k předvolání Huntsmana.

"Jednání americké strany je vážným vměšováním do čínských vnitřních záležitostí a zásadně zraňuje city čínského lidu," uvádí se v prohlášení, které převzal Huntsman od náměstka čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaje.

Tibet byl do roku 1951 nezávislý, od roku 1951 je součástí Číny a od roku 1965 její autonomní oblastí. Dalajlama usiluje o rozhovory, kterými Tibet získá skutečnou autonomii a samosprávu.

Obama sice dalajlamovi řekl, že stojí za nároky Tibeťanů na dodržování lidských práv a zachování tibetské kultury, Bílý dům se ale zdržel publicity, nepustil k jednání novináře a vydal z něj jenom oficiální fotografie. Dalajlama pak uspořádal krátkou tiskovou konferenci v hotelu. Řekl, že je s návštěvou spokojen, a pokáral Čínu za "dětinské" reakce na pokusy Tibeťanů domoci se více práv.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü vydal už časně ráno prohlášení, v němž oznámil, že Peking je velmi rozladěn. "Americká vláda porušila to, co už několikrát přijala, totiž že Tibet je součástí Číny a že nepodporuje nezávislost Tibetu. Čína je velmi nespokojena a je rezolutně proti tomuto setkání," uvedl Ma a vyzval také Washington, aby se vrátil k prospěšným bilaterálním vztahům.

Největší protičínské protesty posledních let se v Tibetu konaly v roce 2008. Přišlo při nich o život přes 100 lidí a Čína, která hovoří o mnohem menším počtu obětí, z jejich podněcování obvinila dalajlamu. Odmítá zahraniční nabídky na zprostředkování rozhovorů a trvá na tom, že jde o vnitřní čínskou záležitost.