Co je tsunami

- slovo pochází z japonštiny ("tsu" - přístav a "nami" - dlouhá vlna)

- nejčastější příčinou vzniku je zemětřesení, dále sopečné erupce nebo sesuvy půdy

- pohybuje se rychlostí i přes 800km/h, což komplikuje včasné varování

- na moři je nízká, u pobřeží dosahuje výšky až desítek metrů

Přílivová vlna tsunami, kterou zvedlo silné sobotní zemětřesení v Chile, prošla během 24 hodin podle předpokladů celým Tichým oceánem až ke břehům Austrálie, Japonska a Ruska, v podstatě však nikde nezpůsobila významnější škody. Platí to i pro ostrovy a ostrůvky uprostřed Pacifiku; hladký byl průběh vlny na řadě míst také proto, že úřady díky varování zajistily evakuaci osob z ohrožených oblastí. Vyplývá to z informací médií příslušných zemí.

Tsunami se oceánem posouvalo rychlostí asi 700 kilometrů v hodině, tedy stejně rychle jako proudové letadlo. Varování před ním bylo vydáno celkem v 53 státech a územích oblasti; jako poslední zůstalo v platnosti pro Rusko a Japonsko, které byly od epicentra nejvzdálenější, ale nakonec tam ale dnes po sedmé hodině SEČ dospěly jen nevýrazné ohlasy. Z celkových srovnání vyplývá, že nynější chilská tsunami dosáhla v místech svého největšího rozmachu výšky kolem tří metrů, zatímco ničivá vlna po zemětřesení u indonéské Sumatry z prosince 2004 měla v průměru 15 metrů výšky a v některých místech dokonce 20 až 30 metrů.

Ačkoli často bývá tsunami nejničivější daleko od epicentra, když dojde do mělkých vod, nynější vlna dosáhla největší výšky právě u chilského pobřeží. Zasáhla především centrální část země v lidnaté oblasti města Concepciónu, kde dosahovala výšky až tří metrů, ale žádné oběti si tu na rozdíl od zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály, které vlnu vyvolalo, údajně nevyžádala. Při silných otřesech půdy v Chile zemřelo kolem 300 lidí.

Výrazné vlny zasáhly město Talcahuano, kde moře vniklo do ulic. Úřady ale zatím nevědí, zda jsou v této oblasti nějací mrtví nebo pohřešovaní, protože spojení je přerušeno.

Vlna ještě v sobotu zasáhla ekvádorské ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody, stejně jako na ostrovech Gambier, nejvýchodnější výspě Francouzské Polynésie. Na Markézách udeřila série dvoumetrových vln a lehce poškodila několik lodí. Tahiti, kde bylo několik tisíc lidí evakuováno do vyšších poloh, bylo zasaženo jen lehce.

Havajské ostrovy, kde podle původních varování měla tsunami udeřit kolem sobotních 22:00 SEČ, si oddechly po 23:00 SEČ. Vlna šla k Havaji 16 hodin, byla s výškou 1,5 metru poměrně malá a nezpůsobila žádné škody. Přesto davy se zájmem sledovaly, jak například v malém přístavu Tutkaka voda vtlačovaná vlnou dovnitř "vířila divoce jako v pračce". Úřady pak výstrahu zrušily a kolem 100 tisíc lidí, jež kvůli hrozbě evakuovaly z pobřežních oblastí, se mohlo vrátit domů.

"Byl to ten nejlepší druh tsunami, jaký si lze představit. Vlna sice byla dostatečně velká na to, aby všichni viděli, že se něco stalo, ale nebyla dostatečně velká na to, aby napáchala nějaké škody," uvedl geofyzik Gerald Fryer z Pacifického centra pro varování před cunami. Místní obyvatelé stále mají dobře v paměti rok 1960, kdy zde tsunami rovněž vyvolaná zemětřesením v Chile poničila město Hilo a zabila 64 lidí.

Vlny zasáhly i Kalifornii, ale sotva kdo si jich v bouřlivém počasí všimnul. Surfařská soutěž u pobřeží San Diega se konala podle plánů. Tsunami dnes došlo i na pláže východní Austrálie, kde ale nezpůsobilo žádné škody. Podle místních úřadů tu ani větší nebezpečí záplav nehrozilo a vlna mohla přinést jen silnější proudy v příbřežních vodách, jež by mohly ohrozit plavce či lodi.

Na ostrovech Tonga úřady evakuovaly do vyššího vnitrozemí 50.000 lidí, vlna vysoká asi dva metry pak zasáhla hlavně menší severní ostrov. Významnější škody zatím nejsou hlášeny. Obyvatelé ostrovů jsou opatrnější po loňském září, kdy tsunami vzniklá u Samoi zabila devět lidí a zničila půl hlavní osady. Také na ostrovech Samoa, kde loňská vlna zabila 183 lidí, se v noci na dnešek lidé ochotně stáhli do kopců, nakonec však ostrovy téměř žádnou tsunami nezaregistrovaly.

Na Filipínách bylo evakuováno z ohrožených oblastí na 20.000 lidí, o efektu vlny ani o případných škodách nejsou žádné informace. Indonéská agentura pro meteorologii a geofyziku ani varování nevydala s tím, že epicentrum je daleko a nic nehrozí.

Japonské úřady nařídily evakuaci pro 245.000 domácností podél tichomořského pobřeží, protože se obávaly až třímetrových vln. K malému ostrůvku Minamitori dorazila krátce po 05:00 SEČ nakonec jen deseticentimetrová vlnka, nejvyšší dosažitelný údaj z prefektury Iwate hlásil výšku vlny 145 centimetrů. Nikde nevznikla škoda. Japonci ale mají své neblahé zkušenosti, proto jsou opatrní. "Bezstarostnost je nejhorším nepřítelem. V minulosti dokonce i ne příliš velké cunami dokázalo napáchat velké škody," řekl novinářům japonský premiér Jukio Hatojama.

Varování před vlnou tsunami, která by mohla dosáhnout až dvou metrů, vydalo také Rusko, které začalo s evakuací na poloostrově Kamčatka a ostrově Sachalin, a také na Kurilských ostrovech. Na Sachalinu bylo z ohrožených míst pobřeží evakuováno přes 10.000 lidí. Na Kamčatce v přístavu Severo-Kurilsk bylo evakuováno asi 100 zaměstnanců přístavu, konzervárny a několika domů u pobřeží. Nakonec přišla vlna vysoká maximálně 80 centimetrů a varování poté odvoláno.

Ničivé tsunami dokáže dospět hodně daleko, v roce 1960 dorazilo od Chile až do Japonska a zabíjelo i na Havaji a Filipínách.