Podvody byly hlášeny z celé země, Karzáí z nich však obvinil zahraniční pozorovatele, především OSN, napsal zpravodajský server BBC.

Afghánský prezident jmenoval konkrétně Petera Galbraitha, který byl během voleb zástupcem šéfa mise OSN a prý podvody organizoval. Galbraith údajně předával mezinárodním médiím podrobnosti ve snaze očernit Karzáího. Galbraith ovšem obvinění označil za fantastické.

"Při prezidentských a provinčních volbách došlo k podvodům, není pochyb o tom, že šlo o rozsáhlý podvod," prohlásil Karzáí. "Podvodu se nedopustili Afghánci, nýbrž cizinci, podvod spáchal Galbraith nebo (šéf pozorovatelů z EU Philippe) Morillon a hlasy afghánského lidu byly pod kontrolou jednoho velvyslanectví."

Bývalý americký diplomat Galbraith byl loni propuštěn poté, co uvedl, že OSN nedělá dost v boji proti podvodům při volbách. BBC řekl, že obvinění proti němu jsou absurdní.

"Nejdřív jsem si myslel, že jde o aprílový žert, ale došlo mi, že nemám tak vřelý osobní vztah s prezidentem Karzáím," poznamenal.

Komise pro volební stížnosti vloni anulovala třetinu hlasů pro Karzáího

Při loňských volbách komise pro volební stížnosti (ECC), jejímž úkolem bylo kontrolovat regulérnost voleb a v níž zasedala trojice členů dosazená OSN, anulovala třetinu hlasů odevzdaných pro Karzáího jako podvodné.

Karzáí nyní vede bitvu s parlamentem, jenž mu nechce umožnit, aby pozorovatele do volebního procesu určoval sám.


V loňských volbách nebyl Karzáí určen jako jednoznačný vítěz prvního kola, vítězem se ale stal poté, co do druhého kola odmítl jít jeho hlavní soupeř.

Mezi nesrovnalostmi, na něž přišla nezávislá ECC, byla i více než stoprocentní účast v některých hlasovacích místnostech. Jiná místa byla v den voleb uzavřena a přesto z nich přišly sečtené hlasy.

Karzáího současné obvinění podle BBC ukazuje, že prezident se bude snažit všemi prostředky získat kontrolu nad volebním procesem.