Ještě zvyšovat se zřejmě bude bilance středečního zemětřesení ve středočínské provincii Čching-chaj, které si po posledních informacích vyžádalo na 400 mrtvých a dalších 10 000 zraněných. Počet obětí může podle úřadů ještě stoupat, protože otřesy zničily mnoho domů a další lidé jsou zasypáni v troskách.

Podle amerického geologického ústavu USGS mělo zemětřesení sílu 6,9 stupňů Richterovy škály, čínské úřady vyhodnotily sílu na 7,1 stupně. Epicentrum zemětřesní leželo nedaleko hranice provincie Čching-chaj a Tibetu. Otřesy, které vypukly v 07:49 místního času (01:49 SELČ), vycházely z hloubky deseti kilometrů. Po prvním zemětřesení oblast zasáhly ještě tři vlny následných otřesů, všechny silnější než pět stupňů Richterovy škály.

Podle agentury Nová Čína na místo už dorazili vojáci a záchranáři, kteří vyprošťují přeživší z trosek."Je tam stále mnoho zraněných, které ošetřujeme v místních nemocnicích," citovala čínská agentura místní úřady.

Záběry v televizích ukazují trosky budov a lidi, jak se z nich snaží dostat ven. Podle nejmenovaného zástupce místních úřadů, kterého cituje BBC, srovnalo zemětřesení v provincii Čching-chaj se zemí 85 procent zástavby. 

Podle čínské televize CCTV byla většina domů v postižené oblasti postavená z hlíny a dřeva, takže je otřesy smetly. "Všichni jsou na ulicích, stojí před svými domy a snaží se najít členy rodiny," popsala televizní stanice situaci na místě.

"Nyní stavíme stany, dopravujeme na místo kyslíkové přístroje a chystáme se poskytnout pomoc zraněným," řekl Nové Číně šéf záchranářů. "Záchranné práce ale komplikují poničené přístupové cesty na letiště," dodal.

Podle BBC se policii a záchranářům podařilo z trosek vyprostit stovky lidí.  

Oblast, kde k otřesům došlo, patří mezi seizmicky aktivní regiony Číny. V provincii S'-čchuan, která s Tibetem sousedí, došlo v roce 2008 ke katastrofálnímu zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které si vyžádalo na 90.000 obětí.