Naděje obyvatel středoasijského Kyrgyzstánu na brzký návrat k normálnímu životu v pondělí zmařila nová vlna násilností.

Chaos a bezvládí vyústily v ozbrojené střety v obci Majevka na sever od Biškeku, kde stovky kyrgyzských mladíků začaly obsazovat zemědělskou půdu meschetských Turků, přitom zapálili desítky domů a při zásahu armády a policie pak zemřel nejméně jeden člověk, dalších šest bylo postřeleno.

Meschetští Turci se dostali do střední Asie za druhé světové války, když jejichž předky diktátor Josif Stalin násilně vystěhoval z jižní Gruzie. Agentura RIA Novosti upozorňuje také na útoky proti etnickým Rusům v okolí metropole a nepokoje označila za "pogromy".

Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová večer oznámila, že situace už je pod kontrolou a pokračuje zatýkání útočníků. Situace v zemi však zůstává velmi nestabilní.

V okolí hlavního města se aktivizují oddíly domobrany, které se živelně vytvářely v době převratu počátkem dubna, a poté byly rozpuštěny. Podle místních médií se do oddílů přihlásilo už na tisíc lidí.

V Džalalabadu na jihu země, kde má svou mocenskou základnu svržený prezident, dopoledne několik tisíc lidí vykřikovalo protivládní hesla a dožadovalo se návratu starého režimu. Dav se pak pokusil zmocnit správní budovy v centru města, policie nakonec musela shromáždění rozehnat střelbou do vzduchu.

Prozatímní vláda se však nemůže plně spolehnout ani na oporu mezi policisty a vojáky, kteří se v pondělí vzbouřili proti novému ministrovi vnitra. Prozatímní vláda jim nakonec ustoupila a jmenovala nového ministra, příslušníci ozbrojených složek však žádají i další ústupky včetně odškodnění za zranění, která mnozí z nich utrpěli během krvavého státního převratu.

Svržený prezident Bakijev, který v pátek uprchl do sousedního Kazachstánu, svůj azyl v této zemi opustil a odletěl neznámo kam. Jeho bratr Achmad v Džalalabadu oznámil, že prezident má namířeno zpátky domů. Zprávu nebylo možné z jiných zdrojů ověřit. Jedinou zemí, která Bakijevovi veřejně nabídla útočiště, je Bělorusko.

Prozatímní kyrgyzská vláda vyzvala světové společenství, aby pomohlo nalézt a zablokovat finanční prostředky, které svržený prezident údajně ze země vyvezl. Podle kyrgyzských médií jde zhruba o částku 200 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun).