Severokorejský vůdce Kim Čong-il údajně při středeční večerní schůzce s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem v Pekingu vyjádřil připravenost své země vrátit se k pozastaveným šestistranným rozhovorům o jaderném odzbrojení KLDR. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Od těchto jednání o severokorejském jaderném programu mezi oběma Korejemi, Čínou, Ruskem, Japonskem a USA odstoupila KLDR v dubnu 2009 a poté provedla několik jaderných testů.

Analytici předpokládají, že severokorejský režim je připraven k tomuto vstřícnému kroku, neboť od Číny nutně potřebuje ekonomickou pomoc.

Jižní Korea však oznámila, že se svým sousedem je ochotna začít jednat až poté, co vyšetří březnové potopení své válečné korvety Čchonan poblíž sporné námořní hranice.

Hlavní podezřelý: Torpédo z KLDR

„Nejprve musí proběhnout objektivní a podrobné vyšetření příčiny neštěstí,“ uvedl mluvčí korejského ministerstva zahraničí Kim Jang-San. „Až budeme mít výsledky, přijmeme nezbytná opatření a poté mohou být obnovena šestistranná jednání,“ dodal.

Jihokorejský list Tong-A ilbo přitom ve čtvrtek s odvoláním na jednoho z vyšetřovatelů uvedl, že mezi troskami válečné korvety byly nalezeny úlomky torpéda. Pokud se zpráva potvrdí, bude se jednat o zatím nejpřesvědčivější důkaz toho, že se korveta stala terčem útoku právě ze strany KLDR.

"V troskách trupu lodi byla odhalena součást výbušniny používané v torpédech," řekl nejmenovaný zdroj. "Typ hliníku, které objevené fragmenty obsahují, se ale v Jižní Koreji nepoužívá. Nejde tedy o naše torpédo a existuje jen jediná země, která mohla napadnout jihokorejskou válečnou loď," dodal.

Výbuch z 26. března roztrhl plavidlo o výtlaku 1200 tun se 104 členy posádky na palubě, když bylo na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí ve Žlutém moři západně od Korejského poloostrova. Při neštěstí zemřelo 46 námořníků.

Tajná návštěva, o které všichni vědí

V atmosféře rostoucího napětí na Korejském poloostrově přicestoval začátkem týdne severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvu do Číny.

Předpokládá se, že mu půjde hlavně o získání ekonomické pomoci, kterou jeho země nutně potřebuje.
K prohloubení už tak kritických hospodářských poměrů v KLDR totiž přispěla ještě měnová reforma z konce minulého roku, která připravila mnohé z obyvatel o úspory a stála život vysoce postaveného politika.

Přestože nejvyššího představitele severokorejského komunistického režimu několikrát od jeho pondělního příjezdu do Číny spatřili a vyfotografovali novináři, návštěva je stále označována za tajnou vzhledem k tomu, že ji Čína ani KLDR ještě oficiálně nepotvrdily.

Kvůli čínským obavám z pádu severokorejského komunistického režimu a propuknutí občanských nepokojů na hranici Číny a KLDR lze očekávat, že Peking na nové žádosti o pomoc přistoupí. Obě strany by mohly rovněž začít naplňovat ekonomické dohody podepsané během loňské návštěvy čínského premiéra v KLDR," citovala agentura AP experta na KLDR ze šanghajské univerzity Cchaj Ťiena.