V obchodním centru thajského hlavního města v sobotu prudce vzrostlo napětí, když thajská armáda vyhlásila čtvrť za "oblast ostré střelby". Nové ohnisko odporu vzniklo během dne na předměstí Klong Toej, kde se shromáždily asi 2000 bojovně naladěných povstalců.

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v televizním prohlášení varoval, že zásah armády je pro vládu jedinou možností, jak s protesty skoncovat.

Americké velvyslanectví v reakci na eskalaci bojů nabídlo rodinným příslušníkům diplomatů USA evakuaci a vyzvalo americké občany, aby se při svých cestách thajskému hlavnímu městu vyhnuli. Od čtvrtka v Bangkoku zahynulo 17 lidí, za dnešek nemocnice hlásí již dalších 22 mrtvých. Podle agentury DPA se země ocitla na prahu občanské války.

Armáda chce povstalce vyhladovět 

Demonstranti v obchodním centru metropole obsadili území o rozloze asi tří čtverečních kilometrů, v němž sídlí řada cizích ambasád, centrálních úřadů a velkých privátních firem. Počet lidí zabarikádovaných v této zóně se odhaduje na deset až dvacet tisíc, jsou mezi nimi i ženy a děti. Armáda oblast vyhlásila za zónu ostré střelby a varovala před pobýváním v této oblasti jak povstalce, tak lidi, kteří v obchodní čtvrti pracují a bydlí.

Policie a armáda se dosud zdráhá masivněji zasáhnout, snaží se spíš zablokovat obsazenou oblast těsným sevřením a povstalce fakticky vyhladovět. Razantní útok by nepochybně skončil krveprolitím a jeho výsledek by pro vládní vojsko zdaleka nemusel skončit úspěchem.

Premiér Vedžadžíva v televizním prohlášení ujistil veřejnost, že se snaží zvládnout násilnosti s minimem obětí. Varoval ale, že nynější vojenská operace je pro vládu jedinou možností, jak protesty ukončit a vrátit do země právo a pořádek. "Vláda musí postupovat kupředu. Nemůžeme ustoupit. Co děláme, je ku prospěchu země," řekl v televizi premiér.

Armáda v sobotu do oblasti střetů povolala další jednotky, aby sevření obsazené čtvrti posílila a zvýšila tlak na povstalce. Počty povolaných vojáků armádní mluvčí z odkazem na bezpečnostní důvody odmítl uvést.

Vojáci přehradili silnice směřující do kritických míst ostnatým drátem a na chodnících rozestavěli varovné tabule. Ostřelovači skrytí za pytli s pískem obsadili střechy budov a pálí proti shromážděným lidem vyzbrojeným lahvemi se zápalnou směsí a podomácku vyrobenými raketami. Podle agentury Reuters se z okolí povstaleckých barikád neustále ozývají výbuchy granátů a palba z pušek. 

Podle očitých svědků se během noci počet demonstrujících mírně zmenšil, ale mnoho povstalců je v ulicích stále připraveno k boji. Lidé zpívají a naslouchají projevům protivládních řečníků, často kvůli bezpečnosti navlečených do těžkých neprůstřelných vest. Barikády jsou obehnány ostnatým drátem a hromadami pneumatik naplněných benzinem.

Protivládní protesty v Thajsku, které organizují stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, trvají již dva měsíce. Před třemi dny se ale Vedžadžívova vláda rozhodla přitvrdit postoj vůči demonstrantům, kteří paralyzovali luxusní obchodní čtvrť Bangkoku. V oblasti odpojila vodu a elektřinu a do akce poslala armádu.

Obavy o situaci v patnáctimilionovém městě vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který podle agentury Reuters obě strany důrazně vyzval, aby se vrátily k jednacímu stolu a pokojně vyřešily spory.

Násilnosti s větší intenzitou propukly ve čtvrtek, kdy byl při potyčkách mezi demonstranty a armádou zasažen kulkou do hlavy jeden z předáků demonstrantů Kchattija Savasdipol; někdejší generál thajské armády přeběhlý na stranu vzbouřenců.