Thajská armáda vtrhla do barikádami opevněného tábora protivládních demonstrantů v Bangkoku, aby po několika týdnech ukončila jejich protesty. Dva hlavní předáci povstalců se podle AP vzdali policii a formálně odvolali protesty. Během středečních bojů zahynuli nejméně čtyři lidé včetně jednoho zřejmě italského novináře a přes padesát lidí bylo zraněno. Desítky lidí údajně vojáci uvnitř povstalecké zóny zajali. Demonstranti ve městě Udontchání na severovýchodě země zapálili radnici.

Obrněné transportéry prorazily hořící barikády obklopující povstaleckou zónu, z oblasti se ozývala intenzivní střelba. "To je konec odporu, vláda se rozhodla povstání definitivně zlikvidovat. Oběti jsou nevyhnutelné," řekl AP po zahájení vojenské operace thajský senátor Lertrat Rattanavanit, který se pokoušel zprostředkovat smír mezi opozicí a vládou.

Vojenská akce armády následovala po výzvě povstalcům, aby bezodkladně vyklidili obsazené ulice. Vláda následně vydala prohlášení, v němž za cíl operace označila "zpevnit bezpečnostní kordon" v okolí zóny obsazené několika tisícovkami povstalců a na několika dalších místech metropole.

Vojenská akce armády následovala po armádní výzvě povstalcům, aby bezodkladně vyklidili obsazené ulice. Vláda krátce nato vydala prohlášení, v němž za cíl operace označila "zpevnit bezpečnostní kordon" v okolí zóny obsazené několika tisícovkami povstalců a na několika dalších místech metropole.

Vláda podmínila zastavení vojenské akce ukončením demonstrace a vydáním povstaleckých předáků. Mluvčí vlády uvedl, že operace, do níž se zapojilo asi 25 obrněných transportérů a stovka vojáků, má trvat celý den.

Protivládní aktivisté, kterých v povstaleckém území zůstaly asi dva až tři tisíce, podle svědků po vojácích stříleli. Z místa se v době, kdy bojovníci v červených košilích oznámili konec protestů, ozývaly výbuchy granátů, uvedla AP. Vůdce rebelů, kteří se vzdali, odvedla policie.


Mezi desítkami zraněných jsou také dva novináři. Fotograf AP prý viděl tři novináře - nizozemského žurnalistu s prostřeleným ramenem, do nohy postřeleného amerického dokumentaristu a italského fotografa se střelným poraněním na hrudi, který nejevil známky života. Místní veřejnoprávní televize již dříve informovala o italském žurnalistovi, který byl v nemocnici operován, zatímco televizní stanice Channel 3 uvedla, že italský novinář zemřel. Zatím není jasné, zda jde o stejnou osobu.

Armáda během akce vyzvala novináře, aby se vzdálili z míst bojů. Také požádala obyvatele Bangkoku, aby spolupracovali s úřady a hlásili policii pohyb povstaleckých vůdců.

Novináři v zóně bojových operací hovořili o silné střelbě z automatických zbraní vedené z obrněných vozidel i ze střech domů obklopujících obchodní čtvrť. Nad ulicemi stoupal oblak černého dýmu ze zapálených barikád z pneumatik a bambusů. Zapálen byl podle DPA také úřad protidrogové policie.

Asi 300 až 400 povstalců se ráno shromáždilo také před satelitní stanicí severně od metropole. Stanici využívají místní televize. Pohrozili útokem, pokud armáda bude pokračovat v ofenzivě proti demonstrantům, napsala DPA.

Situaci v Bangkoku z exilu komentoval expremiér Tchaksin Šinavatra, jehož návrat demonstranti požadují. V telefonickém rozhovoru pro Reuters prohlásil, že násilí může vyústit v občanskou válku, která zachvátí celou zemi. Šinavatra odmítl upřesnit, kde se momentálně nachází, odmítl obvinění thajské vlády, že je překážkou mírového urovnání sporů.