Jihokorejskou válečnou loď Čchonan, na jejíž palubě při jejím březnovém záhadném potopení zemřelo 46 námořníků, má očividně na svědomí severokorejské torpédo. V Soulu to prohlásil jihokorejský ministr zahraničí Ju Mjong-hwan jako první oficiální představitel země, napsala agentura AP.

Ju tak potvrdil spekulace tisku, že Jižní Korea v těchto dnech obviní svého severního souseda z odpovědnosti za incident, který může dál výrazně zostřit vztahy na Korejském poloostrově. Pchjongjang od počátku jakoukoli spojitost s incidentem popírá.

Jihokorejská korveta o výtlaku 1200 tun a se 104 muži posádky se potopila 26. března po výbuchu, jehož příčina byla zpočátku nejasná. Při incidentu se loď rozlomila na dvě části. Z posádky se 58 námořníků zachránilo, těla většiny ze 46 pohřešovaných byla nalezena později.

Soul dosud oficiálně komunistickou KLDR neobvinil. Prakticky se však od počátku všeobecně počítalo s tím, že pokud by šlo o důsledek útoku, mohl pocházet pouze od severokorejského režimu.

Mezi důkazy, které svědčí proti KLDR, patří pohon torpéda, nalezený nedaleko místa výbuchu. Ten je velmi podobný severokorejskému torpédu, které Soul získal před sedmi lety. Rovněž výbušnina nalezená ve vraku potopené korvety připomíná severokorejské torpédo z roku 2003. Sériové číslo zbraně, které bylo objeveno, je prý napsáno severokorejským způsobem.

"Obrátíme se na OSN"

Podle jihokorejského listu Dong-Ah Ilbo je z potopení lodě podezřelá severokorejská miniponorka o výtlaku 85 tun. Ukazují na to podle vládních zdrojů zpravodajské informace o rozmístění těchto plavidel a odposlechy severokorejské vojenské komunikace.

Podle jihokorejského ministra disponuje nyní jeho země důkazy o severokorejské vině, které jsou natolik dostatečné, že se Soul může v této věci obrátit na Radu bezpečnosti OSN.

 

Očekává se, že s oficiálními výsledky vyšetřování seznámí Jižní Korea světovou veřejnost ve čtvrtek.

Postup v celé záležitosti Jižní Korea úzce konzultuje se Spojenými státy. V pondělí telefonoval prezident I Mjong-bak se svým protějškem Barackem Obamou, v úterý pak přijala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zvláštní jihokorejské vyslance.

Výsledky vyšetřování budou společně se severokorejským jaderným programem zřejmě hlavním tématem návštěvy Clintonové v Tokiu, Pekingu a Soulu tento a příští týden.