Až do soboty prodloužila thajská vláda noční zákaz vycházení. Nařízení platí pro Bangkok a dalších 23 provincií. "Zákaz vycházení, který platí vždy mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, je nutný, aby se zabránilo dalším nepokojům," uvedl v úterý vicepremiér Sutchep Tchaugsuban.

Ještě v pondělí kabinet tvrdil, že zákaz vycházení prodlouží o týden, nakonec se ale dohodl na prodloužení o čtyři dny. "Zkrátili jsme termín ze sedmi na čtyři dny, protože chceme omezit dopady tohoto opatření na veřejnost," vysvětlil Tchaugsuban.

Soud rovněž vydal zatykač na Tchaksina Šinavatru, který byl premiérem v letech 2001-2006 a jehož podporovala velká část vzbouřenců. V souvislosti s nepokoji ho viní z terorismu, za což podle thajských zákonů hrozí až trest smrti. 

Šinavatra nicméně nařčení, že podporoval Jednotnou forntu za demokracii, tedy vzbouřence přezdívané jako "červené košile", odmítá.

"Nikdy jsem neschvaloval a nesouhlasil s použitím násilí," cituje jeho slova CNN. "Věřím v mír. Miluji svou zemi stejně jako kdokoliv z čelnů současné vlády. Věřím v mírové a nenásilné prostředky, které by vedly k ukončení konfliktu," prohlásil.

"Soud našel dostatek důkazů, takže vydal zatykač," oponuje náměstek ředitele Oddělení pro zvláštní vyšetřování Naras Savestanan s tím, že zmíněné důkazy potvrzují Šinavatrovu "koordinační roli".

Tchaksin Šinavatra byl z postu premiéra svržen v nenásilném vojenském převratu v roce 2006 a poté odouzen na dva roky vězení za korupci. Trestu se ale vyhnul odchodem do exilu, nyní pobývá především v Dubaji. Thajsko už delší dobu usiluje o jeho vydání a Podle AFP tak vláda vidí právě nový zatykač jako šanci, jak tento proces urychlit.

Bývalý bohatý podnikatel se těší silné podpoře mezi chudšími vrstvami mimo jiné díky tomu, že v době své vlády zajistil bezplatné zdravotnictví a finanční podporu venkova. Elity ho však považují za zkorumpovaného a autoritářského populistu.

Vleklá vládní krize, která v Thajsku s různou intenzitou trvá už od svržení Šinavatry v září 2006, vygradovala letos na jaře. V únoru ho soud shledal vinným ze zneužití moci a rozhodl zmrazit jeho majetek. V polovině března vyšly do ulic desítky tisíc přívrženců hnutí "červených košilí", převážně chudší obvytelé z venkova, kteří na několik týdnů zablokovali Bangkok a požadovali vypsání předčasných voleb.

Vláda Apchisita Vedžadžívy se ani po několika týdnech nedokázala s povstalci dohodnout na kompromisu, v průběhu dubna a května navíc stále častěji docházelo k násilným incidentům. 19. dubna tak proti táboru demonstrantů zasáhla armáda, při střetech zemřelo nejméně 16 lidí a dalších 88 bylo zraněno. Demonstranti navíc zapálili významné budovy v Bangkoku, nepokoje byly hlášeny i z dalších provincií.

Celkem si násilnosti od začátku protestů v březnu vyžádaly už 75 obětí na životech, většinou civilních. Dalších téměř 1800 lidí bylo zraněno.