Američtí představitelé působící v komisi OSN, která dohlíží na Korejském poloostrově na příměří uzavřené po korejské válce v letech 1950 až 1953, obvinili Severní Koreu, že potopením jihokorejské lodi v březnu toto příměří porušila.

USA vznesly obvinění během jednání na hraničním přechodu Pchanmundžom o námořním incidentu, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků. Pchanmundžom leží mezi oběma korejskými státy a slouží jako kontaktní místo mezi oběma stranami. Další rozhovory se mají uskutečnit ve čtvrtek.

Jižní Korea obvinila KLDR z potopení lodi po prohlídce vraku, u kterého byl objeven kus severokorejského torpéda.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu oznámila, že USA zpřísňují opatření proti KLDR, které mají zabránit dalším provokacím, financování jejího zbrojního programu a šíření jaderných technologií.

USA a Jižní Korea také chystají čtyřdenní vojenské manévry, které začnou v neděli a kterých se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků. Washington a Soul označily za cíl cvičení připravit své ozbrojené síly přítomné v oblasti tak, aby byly s to případnému opakování březnového incidentu předejít.


KLDR prohlásila, že manévry a sankce porušují její svébytnost a ohrožují stabilitu nejen Korejského poloostrova, ale celé Asie. Také pohrozila, že na to bude aktivně reagovat.

Korejská válka oficiálně neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva. Tu chce KLDR podepsat s USA, protože jihokorejskou vládu neuznává. Za těchto podmínek ji ale Washington nehodlá uzavřít.