Více než 30 let po konci hrůzovlády Rudých Khmerů v Kambodži padl dnes u mezinárodního trestního tribunálu pro Kambodžu v Phnompenhu první rozsudek nad bývalým vysokým představitelem režimu. Velitel neblaze proslulé kambodžské věznice S-21 Kang Kek leu byl odsouzen k 35 letům vězení. Byl shledán vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti.

Podle agentury AP však sedmašedesátiletý odsouzený pobude ve věznici jen 19 let, protože soud mu do trestu započítal 11 roků, které už strávil ve vazbě, a pět roků, po které byl prý nezákonně zadržován kambodžskou armádou v době, kdy ještě neexistoval nynější mezinárodní trestní tribunál.

Přiznal vinu

Během celého procesu, který se konal loni od března do listopadu, odsouzený, jenž v 90. letech konvertoval ke křesťanství, svou vinu nepopíral. Několikrát se omluvil pozůstalým obětí, požadoval, aby byl co nejpřísněji potrestán, ale vždy odmítal jakoukoli osobní účast na popravách a mučení. Nebyl prý exponentem režimu, ale údajně jen pouhým poslušným vykonavatelem jeho příkazů.

Vyhlášení rozsudku si k budově soudu přišly vyslechnout stovky lidí, v televizi byl rozsudek čten v přímém přenosu. Pro mnoho pozůstalých i dalších Kambodžanů je výše trestu překvapivě a nepřijatelně nízká. Šestačtyřicetiletá Saodi Ouch po oznámení trestu propukla v takový vzlykot, že skoro nemohla mluvit. "Celá má rodina zemřela, má starší sestra, můj starší bratr, zůstala jsem sama jediná, nemohu to přijmout," řekla.

Věznice, kde zemřelo 16 tisíc lidí

Za vlády Rudých Khmerů bylo v Kambodži v druhé polovině 70. let minulého století zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.

Žaloba žádala pro někdejšího "hlavního kata" trest 40 let vězení.

Soudce Nil Nonn řekl, že bývalý učitel matematiky Kang Kek leu je válečný zločinec. Nejsou prý ale k dispozici dostatečné důkazy o tom, že sám mučil své oběti. Za dobu, kdy řídil věznici Tuol Sleng, prošlo tímto přísně tajným zařízením pro nejhorší "nepřátele" státu na 16.000 lidí. Podle AP se má za to, že jen 14 vězňů ve vyhlazovacím táboře přežilo.

Případ Kang Kek leua by prvním, o němž tribunál OSN pro Kambodžu, ustavený k trestnímu stíhání bývalých exponentů režimu Rudých Khmerů, rozhodoval.