Počet obětí monzunových záplav v severozápadním Pákistánu už přesáhl hranici 1100 mrtvých. Údaj není konečný, protože některé oblasti jsou stále nedostupné. Asi 27 tisíc lidí je odříznuto od pomoci, více než 100 lidí se nadále pohřešuje.

Na záchranných pracích se podílí 43 vojenských vrtulníků, stovka lodí a asi 30 tisíc vojáků. Těm se podařilo dostat do bezpečí asi 20 tisíc lidí, dalších zhruba 27 tisíc lidí je však stále mimo dosah pomoci. Úřady zjišťují rozsah katastrofy z letadel.

Nejhůře postižená je provincie Chajbar Pachtunchvá, více než 60 obětí bylo od sobotního večera nalezeno v provinční metropoli Péšávar, ve městech Čarsada a Novšera.

Vodní živel doslova spláchnul celé vesnice, zničil tisíce domů. V postižených oblastech se utopila velká část hospodářských zvířat, uplavaly zásoby jídla. Postižené oblasti byly rovněž hlavními producenty ovoce a zeleniny pro celou zemi.

Po několika dnech blokády způsobené vodním živlem byl v neděli podle BBC znovu otevřen silniční tah spojující sever a jih země, což by mělo pomoc urychlit. Během příštích 24 hodin se však očekává další vlna dešťů.

Začíná se hovořit o nejhorších záplavách v dějinách země, meteorologové naměřili na některých místech bezprecedentních 312 milimetrů srážek za 36 hodin.

Živel postihl i údolí Svát, kde se před nedávnem odehrály těžké boje mezi armádou a radikálním hnutím Taliban. Zhruba milion lidí byl v oblasti bez domova ještě před příchodem záplav.

Spojené státy věnovaly Pákistánu, který označují za spojence v boji proti terorizmu, 380.000 dávek jídla, čtyři záchranné lodě, dvě zařízení na výrobu pitné vody a 12 mobilních ocelových mostů. Zapůjčily též několik vrtulníků.