Silná, ambiciózní, chce chránit klima a rozšířit vysokorychlostní internet po celé zemi, je ale také chladná. Takové přívlastky se v současných debatách pojí ke stávající premiérce a obhájkyni úřadu Julii Gillardové.

Naproti ní stojí katolický konzervativní politik Tony Abbott, jehož hlavním programem je šetřit a bojovat proti přílivu uprchlíků. A jak píší tamější média, šanci zvítězit mají opravdu oba dva.

Rozhodovat budou podle všeho maličkosti. Premiérka a předsedkyně labouristické strany Gillardová, stejně jako Abbott, proto ani během posledního dne volební kampaně nezaváhala a zkusila ovlivnit voliče přímo prostřednictvím kamer.

Se svým sokem se nepřímo setkala ve státní televizi, která oba kandidáty živě "spojila", aby mohli ještě jeden druhému něco před oficiálním začátkem voleb vzkázat, píše The Sydney Morning Herald na svém serveru.

"Co bych řekla Tonymu Abbottovi... Toto je klání mezi mým pozitivním plánem a riskantními škrty," řekla Gillardová.

"Ale příliš velký risk je také to, že vážně špatná vláda dostane druhou šanci, kterou stejně nedokáže využít," kontroval Abbott s narážkou na fakt, že politička se do čela země dostala poté, co v červnu vystřídala svého kolegu Kevina Rudda. Ten kvůli odklonu od volebních slibů ztratil veškerou podporu ze strany voličů.

V debatě také sama Gillardová připustila, že může prohrát. "Při pohledu do volebních místností se opravdu může stát, že se Australané probudí až v neděli a zjistí, že premiérem je pan Abbott," obává se víkendové účasti obhájkyně mandátu.

Podle analytiků budou hrát hlavní roli v rozhodování voličů téma hospodářství a státní dluh. Právě na to by se se svou politikou chtěl soustředit Abbott. A také zpřísnit kritéria získávání azylu. Austrálii totiž čím dál víc trápí počet uprchlíků, kteří k australským břehům připlouvají na méně či více primitivních plavidlech hlavně z Afghánistánu a Srí Lanky.

V jeho neprospěch ale hraje to, že působí jako příliš silná osobnost.

krokodýl Harry předpovídá vítězství australské premiérka Julie GillardovéPrávě v tom ho naopak převyšuje Gillardová. I když mnozí o ní mluví jen jako o chladném člověku toužícím po moci. U voličů ale může zabodovat plánem rozšíření vysokorychlostního internetu do celé země. Předimenzovaný projekt je ale zcela závislý na penězích, stát by měl v přepoču přijít na téměř 27 miliard eur.

Další Australané by se mohli "chytit" na její vizi o republice. Jak totiž minulý týden pronesla, jako premiérka by se chtěla stát svědkem toho, že Alžběta II. bude poslední královnou v čele země.

"Myslím si, že správný čas pro to, aby naše země postoupila dál a stala se republikou, bude, až se budou střídat panovníci na britském trůnu," řekla k vysněnému vystoupení ze Společenství Commonwealthu. "Samozřejmě královně přeji, aby žila ještě dlouho a spokojeně," dodal obratem.

Průzkumy mezi voliči jsou naprosto vyrovnané. Nicméně pětimetrový krokodýl jménem Harry má jasno: Vyhraje Gillardová. Alespoň podle "předpovědi", kdy mu chovatelé připravili dvě kuřecí pochoutky s portréty obou kandidátů. Harry zhltnul tu, nad kterým visela Gillardová. Druhého kuřete si ani nevšiml. Podle sázkařů to jen potvrdilo, co předpověděla před časem chobotnice Cassandra.