Báburovu mešitu ve městě Ajódhja radikální hinduisté srovnali se zemí téměř před osmnácti lety. Po této akci se strhla vlna nepokojů, při níž podle odhadů zahynulo na tři tisíce lidí a historici tehdy varovali před možným rozpadem země.

Hinduisté věří, že přesně v tomto místě se narodil jejich bůh Ráma, a proto by tam měl stát chrám zasvěcený jemu. Ne nikomu jinému. Zároveň také podotýkají, že dávno před mešitou tam svatostánek stějně stál. To muslimové odmítají a chtějí tam znovu postavit svou mešitu.

Soud v Iláhábádu ale nedal za pravdu ani jedné ze skupin. Podle právníka jedné ze stran sporu Rávího Šankara Prasáda by podle jeho rozhodnutí měla třetinu pozemků o celkové velikosti asi 26 hektarů dostat muslimská komunita a po třetině by si měly rozdělit dvě na sobě nezávislé hinduistické organizace.

Tříčlenný soudní senát prý také posvětil výstavbu hinduistického chrámu, protože archeologické nálezy potvrdily, že už tam stál před mešitou. Třem zúčastněným stranám ale také dal tři měsíce na to, aby se domluvily na přerozdělení sporné půdy podle svých potřeb.

I tak se ale zástupce hinduistů chystá odvolat se k nejvyššímu soudu. "Sto procent půdy patří hinduistům, tak proč ji dělit?" vysvětluje.

Ani zástupci muslimů nejsou z rozhodnutí příliš nadšeni. "Není to vítězství, ani porážka pro žádnou stranu. Je to krok kupředu a my doufáme, že tato věc bude brzy vyřešena," řekl Zaffarijáb Jilaní agentuře AP.

Ajódhja, Indie, půda, soud, hinduisté, muslimovéA stejně jako druhá strana, i on chystá odvolání k indickému nejvyššímu soudu.

Indické úřady v očekávání rozsudku zmobilizovaly v zemi okolo 200 tisíc vojáků a policistů, aby v citlivých oblastech předešli případnému nábožensky motivovanému násilí. Den před vynesením verdiktu policie navíc preventivně zatkla asi deset tisíc lidí představující bezpečnostní riziko.

Rozsudek je ale natolik kompromisní, že se nové násilnosti mezi příslušníky obou komunit neočekávají.