Rusko se ve čtvrtek vůbec poprvé přímo zapojilo do boje proti výrobcům drog v Afghánistánu, když vyslalo do oblasti afghánsko-pákistánského pohraničí na sedmdesát protidrogových agentů s podporou bojových vrtulníků. Oznámil to v pátek v Moskvě šéf ruské Federální služby pro kontrolu narkotik Viktor Ivanov.

Při operaci v okrese Ačin, který leží v západoafghánské pohraniční provincii Nangarhár, byly zlikvidovány čtyři drogové laboratoře a zásoby heroinu a morfia za čtvrt miliardy dolarů (téměř 4,5 miliardy korun). Ve třech laboratořích se vyráběl heroin, v jedné morfium. Zničena byla víc než tuna narkotik, které měly být podle Ivanova distribuovány na západ přes oblast Střední Asie. Podle odhadů se v Afghánistánu ročně vyrobí 750 tun drog.

Podle amerických zdrojů zničili protidrogoví agenti na 200 milionů potenciálních dávek heroinu, poškozen by měl být drogový obchod s obratem kolem miliardy dolarů (přes 17 miliard korun). Z americké strany bylo do zásahu nasazeno speciální bojové komando.

Rusko zvažuje trvalou misi

Operací v Nangarháru podle agentury RIA Novosti účast ruských expertů na boji proti afghánským výrobcům drog nekončí. Moskva má podle agentury zájem ve spolupráci s USA pokračovat, například v severovýchodní provincii Badachšán sousedící s Tádžikistánem. Tam podle Ivanova fungují čtyři stovky heroinových laboratoří.

Hlavní pozornost ale ruská protidrogová agentura soustřeďuje do jihoafghánské provincie Hílmand, kde se pěstuje asi 65 procent veškerého afghánského opia. Viktor Ivanov v pátek novinářům řekl, že není vyloučeno ani vyslání trvalé mise ruských protidrogových agentů a policistů do Afghánistánu, kde by na místě "sledovali situaci".

Na čtvrteční operaci, první svého druhu od odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu před dvaceti lety, se podílely tři výsadkové a šest bojových vrtulníků. Experti ruské a americké protidrogové agentury akci připravovali po dobu tří měsíců. Na výrobnu drog podle Ivanova americkou a afghánskou stranu upozornila ruská protinarkotická služba.

"Na bezprostřední násilné likvidaci laboratoří se ruští protidrogoví agenti nepodíleli," zdůraznil podle agentury ITAR-TASS Ivanov. Akce proběhla zhruba pět kilometrů od afghánsko-pákistánské hranice.

Rusko prakticky od počátku spojeneckých operací v Afghánistánu opakovaně vyzývá západní státy, aby systematicky ničily výrobny drog a opiová pole v afghánsko-pákistánském pohraničí. Právě Afghánistán je podle Moskvy hlavním dodavatelem drog do Ruska, kde se konzumace narkotik epidemicky šíří. Podle oficiálních odhadů jen letos drogy, zejména heroin, zahubí v Rusku na 20 tisíc lidí.

Spolupráce Ruska při potírání extremismu a narkomafie v Afghánistánu se podle zpráv evropského tisku má stát jedním z projevů nové etapy, do níž mají vstoupit vztahy Ruska se státy NATO po listopadovém summitu v Lisabonu. "Společná práce amerických a ruských protidrogových centrál je reálným důkazem nového startu ve vztazích obou našich zemí," řekl dnes novinářům Ivanov.

Rusko se dosud na žádných přímých akcích proti výrobcům drog v Afghánistánu nepodílelo. Svou pomoc spojeneckým operacím omezovalo na poskytnutí tranzitu pro přepravu válečného materiálu přes ruské území.

Tento týden také ruská armáda připustila, že by se vrátila do Afghánistánu, ve kterém bojovala až do roku 1989. Již teď se ale afghánští důstojníci školí na některých z ruských vojenských škol. "Jsme připraveni s NATO spolupracovat," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.