Do Spojených států byl z Thajska vydán podezřelý ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, který je přezdíván "obchodník se smrtí".

"But již opustil thajské území," řekl představitel thajské armády na letišti v Bangkoku. "Sám jsem ho doprovodil do amerického letounu, eskortuje ho šest amerických představitelů," dodal.

But, považovaný za jednoho z největších pašeráků zbraní na světě, má být v USA souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. V takovém procesu mu hrozí doživotí.

Třiačtyřicetiletý ruský obchodník, který býval pilotem v někdejší sovětské armádě, byl zatčen v Bangkoku v březnu 2008 po setkání s americkými agenty, kteří se vydávali za nákupčí zbraní pro povstalecké Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). V USA je tato organizace řazena k teroristickým skupinám. But prý chtěl povstalcům prodat 700 raket typu země-vzduch, tisíce pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami.

But je na černé listině Rady bezpečnosti OSN a podle Washingtonu dodával zbraně mimo jiné povstalcům v Angole, Kolumbii i Sieře Leone. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Rus ovšem veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

Butova kauza vedla k diplomatické přestřelce mezi Washingtonem a Moskvou, která se Buta vždy zastávala a označovala ho za významného obchodníka.

I nyní trvají Rusové na tom, že Butovo vydání bylo protizákonné. "Je velmi politováníhodné, že thajské úřady podlehly politickému nátlaku zvenčí a ilegálně vydali V. A. Buta," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí.

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva si nicméně nemyslí, že by se vztahy jeho země s Ruskem nyní měly zhoršit. "Našim úkolem bylo rozhodnout a udělat to pravé. Nemůžeme potěšit všechny," prohlásil.