Od chvíle, kdy otevřel dveře projektu Koto, pomohl více než 400 dětem žijícím na ulici. Některé z nich opustila matka, jiné unesl strýc a další zneužíval otec. A stále za ním přicházejí další a další.

Jimmy Pham se narodil v Ho Či Minově městě během vietnamského válečného konfliktu. Společně s pěti bratry vyrůstali bez otce. Když mu bylo osm, jeho rodina utekla do Austrálie a tam také až do devadesátých let společně žili.

Myšlenka vytvoření neziskového programu, který bude pomáhat dětem bez domova, se v hlavě Jimmyho Phama zrodila po jeho návratu do Vietnamu. Tehdy se psal rok 1996 a on úplnou náhodou narazil na skupinu dětí, která na ulici Hanoje prodávala kokosové ořechy.

"Pracovali i šestnáct hodin denně. A žili přitom z ruky do huby... denně si vydělaly jen dvacet centů," vzpomíná na osudové setkání Pham. "Bral jsem je a zhruba dalších šedesát dětí k sobě na večeře celé dva týdny."

Založit si restauraci chtěl již dříve, díky "kokosovým" dětem se jeho nápad jen rozšířil. "Myslel jsem si, že dělám to nejlepší, co můžu. Každý den jsem těm dětem dával ryby... Až jednou mě hrozně zaskočily," vypráví šéfkuchař.

"Řekli mi: Podívej se, už ti důvěřujeme, ale nemůžeš se o nás starat tímto způsobem. Potřebujeme práci. Potřebujeme, abys nás naučil rybařit," říká Pham v rozhovoru s reportérem BBC.

Právě tato slova spustila celý projekt KOTO (Know one teach One). Děti se u Jimmyho Phama neučí jen vařit, ale získávají také vzácné rady do života.

Sendvič pro Billa Clintona!

A jak to v jeho programu chodí? "Nejdříve ze všeho dostanete ubytování a prohlédne vás a přeočkuje lékař," vysvětluje autor myšlenky. "Pak se učíte o týmové spolupráci a získáváte životní zkušenosti, a pilujete odbornou angličtinu, díky které se setkáte se spoustou lidí," dodává Strýček Jimmy, jak mu jeho žáci přezdívají.

Ač sám nevyučený kuchař, nadšený Pham otevřel vysněnou restauraci v roce 2000. A hned zaznamenal úspěch. Na něco málo k snědku se u něj při své návštěvě zastavil i bývalý americký prezident Bill Clinton společně s osmdesátkou novinářů. Objednal si prý jen zeleninový sendvič a mangový džus.

Vietnamská vláda tehdy prohlásila, že se obává, zda pan Pham není členem CIA. "Myslím, že mě sledovali ještě tři čtyři roky potom," směje se "špion". "Ale jsem rád, že jsem tím prošel a teď mohu dělat všechny ty úžasné věci, které KOTO dělá," shrnuje se vzpomínkou Pham.

Chudé dětství v Sydney a koblihy

Než se vrátil do Vietnamu, pracoval v cestovce. Jediné, co do té doby uměl "uvařit" byly koblihy a sendviče, které jako malý kluk prodával v malinkém řeznictví své matky v australské Sydney. "Jsem prostě jen člověk, který nadšený do toho, co dělá. A chce to dělat jinak," usmívá se vietnamský "Jamie Oliver".

Právě populární Brit se po celém světě proslavil televizními pořady, které monitorují jeho motivační program pro problémovou mládež. Přihlásit se může každý a pak záleží už jen na něm, zda se z ulice vypracuje na post kuchaře v jedné z Jamieho restaurací, nebo si otevře s jeho podporou svou vlastní.

Při pohledu zpátky Pham uznává, že si nikdy nepředstavoval, že se mu tak obrovský projekt, jakým KOTO je, podaří vytvořit. "Vychoval" na čtyři stovky dětí, na které po letech nabitých emocemi stále vzpomíná.

"Viděl jsem tolik bolesti způsobené dětem... Ale také viditelné změny, jež se přede mnou odehrávaly. Vídám se s těmi dětmi, které už mají své vlastní rodiny. Dokázaly vystoupit z kruhu chudoby a to mě nesmírně těší," dodává spokojeně.

Jimmy Pham, Vietnam, kuchař