Ve Žlutém moři začaly v neděli námořní manévry Jižní Koreje a Spojených států, které komunistická Severní Korea považuje za provokaci a na něž nelibě pohlíží také Čína. Cvičení se odehrává jen pár dní po úterním ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong ze Severní Koreje. Při tomto incidentu přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté.

Společné manévry mají podle Washingtonu především odstrašující efekt a jsou obranné podstaty. Účastní se jich americká letadlová loď George Washington a jsou záměrně mohutnější, než obvykle pravidelná cvičení Spojených států a Jižní Koreje bývají, ačkoli byly plánovány už dlouho před úterním incidentem.

George Washington má na palubě 5500 námořníků. Může nést 75 letounů, včetně stíhacích bombardérů se zásobováním za letu. Plavidlo mají doprovázet nejméně čtyři další válečné lodě. Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.

KLDR označila manévry, které se konají v citlivé zóně mezi Korejským poloostrovem a Čínou, za provokaci a oznámila, že bez "slitování" udeří v případě porušení svého svrchovaného prostoru.

Severní Korea neuznává námořní hranice stanovené OSN po ukončení korejské války v roce 1953 a považuje vody kolem ostrova Jonpchjong, který leží jen 11 kilometrů od jejích břehů, za své území.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v neděli řekl čínskému státnímu poradci Taj Ping-kuovi, že by Peking měl k oběma Korejím přistupovat vyváženěji. Vyzval Čínu, aby přispěla k nastolení míru na poloostrově.

Podle státní agentury Nová Čína byla jednání "podrobná a velmi otevřená" a obě strany se shodly na tom, že je na obou stranách potřebná snaha napětí na poloostrově zažehnat.

KLDR vzkazuje: Jsme připraveni zaútočit znovu. První signál prý dal Kim Čong-il - čtěte ZDE

Čínská vláda byla tento týden terčem četných kritik za smířlivý postoj ke KLDR. Úterní incident neodsoudila, pouze vyjádřila politování nad lidskými oběťmi. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' odložil plánovanou návštěvu Soulu.

Čína navíc nelibě pohlíží na společné vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Peking odmítl "jakoukoli vojenskou akci uvnitř "exkluzivní ekonomické zóny Číny" a varoval před "nepředvídatelnými důsledky" cvičení.

Jihokorejské úřady vyzvaly novináře, aby v neděli opustili ostrov Jonpchjong. "Nemůžeme nyní předvídat, jakou provokativní akci Severní Korea podnikne v reakci na naše společné manévry," uvedla jihokorejské ministerstvo obrany.

Na ostrově je podle agentury Jonhap asi 400 novinářů. Většina z 1300 obyvatel ostrov po úterním ostřelování opustila. Navíc byla v neděli na ostrově podobně jako ve čtvrtek slyšet dělostřelecká palba ze Severní Koreje

V sobotu Jižní Korea slíbila, že pomstí smrt dvou vojáků, kteří zahynuli v úterý při severokorejském ostřelování ostrova Jonpchjon. "Pomstíme vaši smrt," prohlásil vrchní velitel námořnictva Ju Nak-čun při pohřbu dvou padlých jihokorejských vojáků.

Nový ministr obrany Kim Kwan-čin, bývalý náčelník generálního štábu armády, přislíbil "stonásobnou" odpověď na případnou agresi ze severu. Další výzvy k tvrdosti vůči severokorejskému režimu zazněly od tisícovky bývalých vojáků jihokorejského námořnictva, kteří se v sobotu shromáždili v centru jihokorejské metropole.