Indický premiér Manmóhan Singh a ruský prezident Dmitrij Medveděv se v úterý v Dillí dohodli na spolupráci obou zemí na projektu stíhaček páté generace, rozšíření kapacity jaderného reaktoru Kudankulam na jihu Indie i společný postup v boji proti terorismu, uvedly tiskové agentury. Jednání proběhlo v první den dvoudenní návštěvy ruské hlavy státu v Indii zaměřené na rozvoj hospodářských vztahů.

V dohodě se podle Reuters praví, že obě země budou pracovat na projektu stíhaček a Rusko se bude podílet na budování indických jaderných reaktorů včetně toho v elektrárně Kudankulam. Smlouva však prohlubuje nejen spolupráci obou zemí v oblasti jaderné energie a obrany, ale například také ve farmaceutickém průmyslu a sektoru informačních technologií.

K hlavních tématům debaty Medveděva a Singha patřil podle agentur i boj proti mezinárodnímu terorismu. "Jsme rozhodnuti spolupracovat v oblasti tajných služeb a plánování efektivních postupů proti terorismu," prohlásil Singh. Obě země se staly v minulosti terčem velkých teroristických útoků.

Ruský prezident také podle Reuters na tiskové konferenci sdělil, že podporuje snahy Indie o získání křesla stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Indie se společně s Německem, Kolumbií, Jihoafrickou republikou a Portugalskem ujme funkce coby nový nestálý člen Rady bezpečnosti OSN pro roky 2011 a 2012.

Rusko je blízkým ekonomickým i politickým partnerem Indie již od dob existence Sovětského svazu, Indie však v současné době usiluje o vazby na více zemí, aby vyjádřila svou rostoucí sílu na světové scéně. V minulých letech Indie zvýšila spolupráci s USA, ale její strategické partnerství s Ruskem stále trvá.

"Rusko je osvědčený přítel Indie, který při nás stál v dobách, kdy jsme ho potřebovali," prohlásil Singh před novináři.
Oba čelní představitelé Indie a Ruska se také shodli, že by měly být podniknuty veškeré kroky, aby byl spor ohledně íránského jaderného programu vyřešen během rozhovorů a za jednacím stolem. Ve společném stanovisku také uvedli, že Írán má právo na jadernou energii k mírovým účelům. Zároveň Teherán vyzvali ke spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) a apelovali na něj, aby plnil nařízení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

V pondělí Indie a Rusko podepsaly dohodu o zdvojnásobení dvoustranného obchodu ze současných deseti miliard dolarů (asi 192 miliard korun) na 20 miliard dolarů (asi 384 miliard dolarů) během příštích pěti let.