Třetí největší australské město Brisbane v úterý vydalo seznam ohrožených předměstí a vyhlásilo kompletní evakuaci centra. V posledních hodinách se ale voda rozbouřené řeky dostala i na místa, která podle předpovědí neměla zasáhnout.

Jednou z překvapivých oblastí, které zůstaly pod vodou, je i devadesátitisícové město Toowoomba ležící zhruba 130 kilometrů západně od Brisbane. Leží doslova uprostřed ničeho a v jeho okolí není ani žádná řeka. Osmimetrová vlna "tsunami" do údolí, v němž město leží, dorazila zničehonic v pondělí. A jak rychle přišla, tak i odešla. Zůstaly po ní jen trosky a několik desítek nezvěstných.

"Povodně jsou tu opravdu zprávy číslo jedna," říká Klára Severinová, která se do Brisbane přestěhovala minulý rok v létě. "Všechny noviny i televize se vesměs věnují jen záplavám. Voda zasáhla opravdu obrovské území," vysvětluje v rozhovoru s HN.

Přímo v Brisbane je ohroženo 32 předměstí. Částečně zatopena je ale zatím přibližně polovina z nich. "My bydlíme na severním předměstí v Nundah, což je asi 20 minut jízdy od centra. Můj přítel ale říká, že až sem voda nedorazí, jsme na menším kopci. I když pár minut odsud už se v ulicích voda objevila a místní obchodní dům je zatopený až ke dveřím. Postupuje to hrozně rychle," popisuje situaci osmadvacetiletá Češka.

Vláda státu Queensland po neštěstí v Toowoombě nechala hned v úterý evakuovat celé centrum Brisbane, kde ve vysokých věžácích sídlí většina nadnárodních společností. Z města tak narychlo odjížděly desetitisíce úředníků, většina auty.

"Matka mého přítele měla štěstí, odjela hned po prvních výzvách okolo poledne a celkem rychle se z centra dostala pryč," pokračuje ve vyprávění Severinová. Někteří se prý zdrželi nakupováním zásob potravin a pitné vody v přeplněných obchodech. Jejich auta tak postupně zatarasila všechny výjezdy z města. Nezbylo jim tak nic jiného, než v několikakilometrových kolonách strávit i pět hodin.

Rodiny ze zatopených předměstí musely být převezeny do provizorních krizových center. Jedním z nich je nyní i padesátitisícový stadion na fotbal a rugby Suncorp Stadium.

Obyvatelé Brisbane se ale nejvíce ze všech soustředí na čtvrteční 4. hodinu ranní tamního času. Očekává se, že voda překoná hranici 5,45 metrů, které dosáhla při stoletých povodních v roce 1974. Podle médií by se tak mělo jednat o největší záplavy od roku 1893. "V městě Ipswich (vzdáleného od Brisbane zhruba 35 kilometrů - pozn.red.) by ale voda měla kulminovat už během úterní půlnoci. Hladina by zde mohla dosáhnout i 22 metrů," říká Severinová.

Hlavní problém: zatopené silnice

Hlavní rada zdejší vlády přitom zní: Nevycházejte z domů a pokud se přece jen budete chtít někam dostat, hlavně nepoužívejte auto. Rozvodněné řeky totiž zaplavily především silnice, které jsou díky charakteristickému rovnému terénu snadno ohroženy. Mnoho lidí zůstalo odříznuto od svých domovů právě kvůli silnicím, přes něž se valí rozbouřená řeka. Někteří z nich čekají na záchranáře přímo ve svých vozech.

"Premiérka Anna Blighová požádala také všechny obyvatele Queenslandu, aby své mobilní telefony používali co nejméně, nejlépe pouze v případě nouze," podotýká. A přetíženou síť záhy potvrzují i dva výpadky během rozhovoru.

Brisbanské letiště a jednotlivé spoje prý zatím ohroženy nejsou. Jak ale připouští Severinová, která na letišti pracuje, pracovníci veřejnost zároveň upozorňují, že by voda mohla zasáhnout příjezdovou silnici a tím ho odříznout od okolního světa.