Čína popravuje každoročně výrazně větší počet odsouzenců než kterákoliv jiná země. Kritikové upozorňují, že absolutní trest se vztahuje na příliš mnoho trestných činů.

Právě proto se čínský parlament rozhodl, že zruší trest smrti pro více než desítku nenásilných trestných činů. Jak k tomu podotýká agentura AP, cílem tohoto kroku je mimo jiné i snaha zabránit zneužívání justičního systému.

Trest smrti už nebude uplatňován v případech pašování kulturních artefaktů nebo drahých kovů ze země, krádeže, falšování faktur kvůli daňovým únikům a finančních podvodů. Byl také zrušen trest smrti pro osoby starší 75 let.

Trest smrti za korupci

Z celkových 68 zločinů na seznamu jich bylo vyškrtnuto 13, řekl šéf právního výboru při Všečínském shromáždění lidových zástupců. Nejvyšší trest ale zůstává v platnosti pro některé hospodářské zločiny, zejména korupci.

Podle ochránců lidských práv ale opatření počet prováděných poprav příliš nesníží. Ze seznamu totiž byly vypuštěny trestné činy, za něž soudy trestají smrtí jen vzácně, pokud vůbec.

Příslušné úřady se snaží vymýtit zneužívání trestu smrti - požadují například, aby všechny takové vynesené rozsudky přezkoumával nejvyšší soud. Chtějí také, aby byl trest smrti uplatňován jen v krajních případech, ačkoliv má v Číně velkou podporu veřejnosti.