Omezení práce a zostřená kontrola na území Číny. To je podle ministra zahraničí Jang Ťie-čch'ana to, k čemu by země měla co nejdříve přistoupit.

A jak na právě probíhajícícm letošním sjezdu čínského parlamentu dodal, bezpečnostní složky proti každému reportérovi, který by chtěl informovat o případných protestech v Pekingu, použijí sílu.

"Není doložen žádný případ, že by příslušníci čínské policie zbili zahraniční žurnalisty," podotkl podle agentury DPA ministr. Na kritiku omezení svobody pohybu zahraničních novinářů reagoval slovy, že Čína zachází s novináři podle svých zákonů: "Naše politika se nebude měnit."

Naopak zpravodajové musí podle něj přistoupit na předpisy a nařízení platné v Číně, řekl na Všečínském shromáždění lidových zástupců v Pekingu. Čínská policie minulý týden poučila desítky novinářů, aby si před svou plánovanou zpravodajskou činností opatřili povolení. V opačném případě jim prý hrozí zatčení a vyhoštění.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle podle DPA uvedené omezování práce žurnalistů označil za "neakceptovatelné" a vyzval Peking, aby ve své zemi umožnil "svobodné a neomezené zpravodajství".

Při silném policejním zátahu byli před asi třemi týdny na nákupní třídě v Pekingu zraněni tři novináři. Reportér americké agentury Bloomberg utrpěl dokonce těžká poranění způsobená opakovanými kopanci do obličeje. Proti novinářům byly nasazeny jak bezpečnostní síly v uniformách, tak i v civilu.

Nejméně jeden reportér byl zase podle agentury AP 27. února vystaven útoku, když chtěl na ulici komentovat aktuální dění. Jiným novinářům policie údajně zabavila jejich technické vybavení.