Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice. Následné vlny tsunami se šíří celým Pacifikem, zatím ale prošly beze škod.

Vlna už prošla kolem Havaje, kde byla sice zřetelná, ale nezpůsobila podle dostupných údajů žádné škody. Obyvatelstvo bylo z nižších poloh včas evakuováno.

Tsunami prošlo bez problémů kolem Tchaj-wanu, Filipín, Indonésie, Papui-Nové Guineje i ruského Dálného východu. Tyto země už vesměs varování před tsunami odvolaly, stejně jako Austrálie a Nový Zéland.

V Indonésii byla naměřena jen asi deseticentimetrová vlna, na Filipínách asi 60 centimetrů.

Pacifické středisko proti tsunami vyhlásilo varování pro celé západní pobřeží Severní i Jižní Ameriky, tedy od Aljašky po Chile.

Zvláštní varování vydaly také státy Kalifornie a Oregon. Očekávají, že vlna by zde mohla dosáhnout výšky až dvou metrů, přijít má kolem sedmi hodin ráno místního času.

Jihoamerické státy Ekvádor, Peru a Chile vydaly vlastní varování. Cunami by k jejich břehům měla dorazit k prvním dvěma zemím v sobotu 3:30 SEČ (před půlnocí místního času), k Chile kolem 4:00 SEČ. Chile se připravuje důkladně, lidé ještě dobře pamatují loňskou vlnu po místním zemětřesení, která si vyžádala stovky obětí a způsobila velké škody.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) upozornila, že tsunami vyvolaná zemětřesením by mohla mít větší výšku, než jaké dosahují některé tichomořské ostrovy, jež by jí mohly stát v cestě.

Místo původu zemětřesení bylo lokalizováno v desetikilometrové hloubce zhruba 130 kilometrů východně od města Sendaj na východním pobřeží ostrova Honšú.

Otřesy pocítili i obyvatelé hlavního města Tokia, vzdáleného od epicentra téměř 400 kilometrů.

MAPA: Které země jsou ohroženy vlnou tsunami


Podívejte se na větší mapu Zemětřesení a tsunami v Japonsku