Čísla předběžných výsledků jsou jasná: Michel Martelly získal 67,57 procenta hlasů, jeho rivalku Mirlande Manigatovou volilo 31,74 procenta voličů. Nicméně oficiální výsledky budou známy až 16. dubna 2011.

Padesátiletý holohlavý zpěvák, přezdívaný "sladký Mickey", ale nezvítězil díky svým předchozím zkušenostem z politiky - žádné totiž nemá. Bylo to jeho charisma, které oslovilo především mladé.

Ihned po vyhlášení předběžných výsledků vypukly v ulicích haitské metropole oslavy. Martellyho stoupenci s jeho portréty zaplavili ulice, zpívali a odpalovali zábavní pyrotechniku.

Martelly svoje voliče oslovil krátce na serveru Twitter: "Budeme pracovat pro všechny Haiťany. Společně to můžeme dokázat."

Ve své předvolební kampani Martelly sliboval zásah proti korupci, která Haiti ovládá desítky let stejně jako špatné vládnutí. Hodlá přinést lepší život zemi, která se ještě zdaleka nevzpamatovala z loňského katastrofálního zemětřesení.

"Martellyho vítězství odráží odmítnutí politické třídy, která vládla i byla v opozici," vysvětluje odborník na Haiti z Virginské univerzity Robert Fatton. "Martelly získal voliče jednoduše svou image zlého chlapce, aby povýšil svůj status z posledního outsidera na symbol změny," dodal.

Podívejte se na jeden z videoklipů Michela Martellyho:

Ve funkci prezidenta bude Martelly čelit především výzvám spojeným s obnovou nejchudší země západní polokoule. Statisíce postižených zemětřesením více než rok žijí v provizorních stanech a celtových přístřešcích. Zemětřesení, které si vyžádalo přes 300 tisíc lidských životů, zasadilo tvrdou ránu i nepříliš výkonné ekonomice.

Haiti je značně závislé na zahraniční pomoci při likvidaci následků zemětřesení, což by mohlo omezit Martellyho manévrovací prostor pro radikální transformaci ekonomického i politického systému v zemi. "Bude se muset postavit realitě" a bude zcela závislý na zahraniční finanční pomoci," upozornil Fatton. Podle něho mezinárodní společenství chce na Haiti hlavně politickou stabilitu.