Na nebezpečné mise, při kterých japonští odborníci budou dlouhodobě sledovat úroveň radiace nad poškozenými bloky, budou nasazeny americké a francouzské bezpilotní letouny.

Vojenský stroj RQ-16 T-Hawk, který Pentagon využívá například při výzvědných misích v Iráku, dokáže "stát" na určeném místě a navíc jsou schopné kolmého startu.

A francouzské vrtulníky, které ve vzduchu mohou být až hodinu v kuse, jsou na přání japonských techniků z elektrárny vybaveny zařízením pro měření radiace, infračervenými měřiči i kamerami.

První lety by se měly uskutečnit už příští týden ve čtvrtek, píší japonská média s odvoláním na informace z vládních zdrojů.

 

Kvůli stále se zvyšující koncentraci vodíku v budově prvního reaktoru, pracovníci Fukušimy I pokračují i ve čtvrtek s čerpáním dusíku, který by měl zabránit případné explozi. Do reaktoru má být přečerpáno šest tisíc krychlových metrů dusíku. Operace, která začala ve středu, potrvá šest dní.

Podle expertů společnosti TEPCO, která elektrárnu vlastní, se uvažuje o obdobném opatření i na druhém a třetím reaktoru. Jde prý ale o preventivní akci, protože pravděpodobnost exploze je údajně mizivá.

Pokračuje i vypouštění celkem 11 500 tun kontaminované vody do oceánu. Ta podle pracovníků není nebezpečná, protože jde jen o lehkou radiaci. Unikající radioaktivní vodu, která do moře proudila prasklinou v areálu elektrárny, se podařilo zastavit už ve středu pomocí vodního skla - roztoku křemičitanu sodného, který při kontaktu s oxidem uhličítým reaguje tvrdnutím.