V jaderné elektrárně Oginawa byl zaznamenám menší únik slabě radioaktivní vody z nádrží pro dezaktivaci paliva. Oznámily to dnes firma provozující elektrárnu a japonská Agentura pro jadernou bezpečnost.

Zástupce agentury na tiskové konferenci uvedl, že na konstrukcích reaktoru bylo zaznamenáno několik anomálií,ale zdůraznil, že úroveň radioaktivity zdaleka nepřekračuje předepsaný limit.

Z nádrží na dezaktivaci paliva druhého reaktoru unikla voda, upřesnil mluvčí elektrárenské společnosti Tohoku Electric Power. Tato firma provozuje elektrárnu Oginawa, jež má tři reaktory typu BWR.

Struktura není poškozena

Voda byla také objevena v několika patrech dalších jednotek, ale jen v nepatrném množství. Struktura elektrárny nebyla poškozena. Zařízení bylo odstaveno po katastrofálním zemětřesení z 11. března. Palivo, které je v něm, však musí být neustále chlazeno.

Mluvčí hasičů Džuniči Sawada podle agentury AP uvedl, že v důsledku čtvrtečního zemětřesení zemřel devětasedmdesátiletý muž poté, co utrpěl šok, a zhruba šedesátiletá žena, jíž přestal fungovat kyslíkový přístroj po výpadku elektřiny. Japonská policie uvedla, že 140 lidí bylo zraněno.

Ohnisko otřesů o síle 7,1 stupně Richtera (některé zdoje mluví o síle až 7,4) leželo podle amerického seismologického střediska USGS v hloubce kolem 40 kilometrů v prefektuře Mijagi, 66 kilometrů východně od města Sendai, které zdevastovalo už zemětřesení z 11. března. Následnou vlnu tsunami ale záchvěvy nevyvolaly.

Nové zemětřesení kromě toho způsobilo několik požárů a ve městě Sendai narušilo mimo jiné rozvod plynu. V prefektuře Mijagi do dnešního dopoledne místního času bylo bez vody a plynu stále přes 800 domů. V prefekturách Aomori a Akita plyn neměly tři miliony domácností - bylo vypnuto několik termálních elektráren.

Fukušima I se připravuje na čerpání dusíku do reaktorů

Žádné další škody nebyly potvrzeny na poničené elektrárně Fukušima 1. Technici, kteří ve čtvrtek zařízení krátce opustili, dnes pokračují ve vhánění dusíku do prvního reaktoru, což by mělo zabránit hrozící výbušné reakci vodíku s okolním kyslíkem.

Tato operace, která byla zahájena ve čtvrtek, má podle společnosti Tepco trvat šest dní. Firma tuto metodu hodlá v příštích dnech použít i u reaktorů dvě a tři. "Pokračujeme ve vhánění dusíku, není signalizováno nic výjimečného a práce pokračuje bez problémů," řekl mluvčí společnosti.

Čtyři týdny po katastrofě není zdaleka krize na Fukušimě 1 zažehnána. Tři ze čtyř poškozených reaktorů vypouštějí do vzduchu bílá oblaka, zřejmě radioaktivní vodní páru. Palivové tyče musejí být neustále chlazeny, dokud nebude obnoven přívod elektřiny a opět zprovozněn chladicí systém.

Vzhledem k úniku radioaktivity vláda na doporučení OSN uvažuje o možnosti rozšířit evakuační zónu, která je nyní v okruhu do 20 kilometrů kolem elektrárny. Riziko zamoření moře přetrvává, ačkoli se společnosti Tepco podařilo zastavit únik vysoce radioaktivní vody. Zároveň ale pokračuje řízené vypouštění 11 500 tun nashromážděné kontaminované vody do oceánu, která byla do nádrží reaktorů vháněna kvůli ochlazování paliva. Operace by měla skončit v sobotu.

Toto vypouštění ale podstatně znepokojuje Čínu. "Jako soused Japonska vyjadřujeme znepokojení. Doufáme, že Japonsko učiní v souladu s mezinárodním právem účinná opatření k ochraně moře," řekl Chung Lej mluvčí ministerstva zahraničí. Čína rovněž žádá Japonsko o rychlé informování.

Mnozí Číňané z obav před radioaktivní kontaminací jódem 131 začali vykupovat jedlou sůl obsahující jód. Úřady však označily jejich počínání za zbytečné, protože byla jištěna jen velmi nízká úroveň radioaktivity.

Čína má strach

V sobotu čínské úřady nicméně oznámily deset případů kontaminace osob, lodí, kontejnerů a letadel zjištěných od 11. března. Nejblíže japonské elektrárně Fukušina 1 je čínská provincie Ťi-lin, která od ní leží asi tisíc kilometrů daleko. Peking je vzdálen asi dva tisíce kilometrů.

Japonské úřady oznámily, že zruší zákaz prodeje některých čerstvých potravin, jako je zelenina či mléko, v okolí Fukušimy, který zavedly koncem března ve čtyřech prefekturách kolem elektrárny kvůli značně zvýšené úrovni radioaktivity. Úřady v posledních dnech registrovaly pokles radioaktivity v okolí zařízení.

Dále začnou kontrolovat úroveň radioaktivity půdy v oblastech, kde se v blízkosti elektrárny pěstuje rýže, aby mohly povolit či zakázat farmářům její vysetí.