Když v dubnu 1986 explodoval čtvrtý reaktor ukrajinské jaderné elektrárny, bylo uzavřeno okolí do vzdálenosti 30 kilometrů. Nyní tam ale putuje několik tisíc turistů na zvláštní zpoplatněné povolení ročně a jejich počet se stále zvyšuje. Nicméně zóna zůstane uzavřena ještě mnoho let.

A příštích deset, možná dvacet let, zůstane neobyvatelné také pásmo okolo poškozené jaderné elektrárny Fukušima I. Budoucnost regionu se tak, zdá se, začíná stále více podobat té černobylské.

"Nějakou dobu tam nebude moci nikdo žít. Může to trvat mezi deseti a 20 lety," řekl poradce japonského premiéra Keniči Macumoto. Japonské úřady už evakuovaly tisíce lidí v okruhu 20 kilometrů od elektrárny a zvažují, že vyklizenou oblast rozšíří  o dalších deset kilometrů.

Technici v poškozené Fukušimě I zatím pokračují v odčerpávání vysoce zamořené vody z reaktoru číslo dva. Podle společnosti Tepco se jedná až o dvacete tisíc tun radioaktivní vody. Ta se nahromadila v šachtě reaktoru a nyní je přídavnými pumpami odváděna do jímky v budově turbogenerátoru. Radioaktivní voda pochází přímo z reaktoru, odkud prosákla do suterénu a podzemních tunelů.

Japonský premiér Naoto Kan ve středu prohlásil, že potraviny pocházející z regionu, kde se elektrárna nachází, jsou bezpečné. Jeho vyjádření podpořili i odborníci z OSN. Podle Kana by se Japonci neměli vyhýbat potravinám z prefektury Fukušima a naopak jejich nákupem vyjádřit solidaritu s postiženým regionem.

Další ze série následných otřesů ale znovu zasáhly fukušimskou prefekturu. Otřesy o síle 5,8 stupně byly cítit také v Tokiu. Úřady doposud nemají zprávy o případných zraněných nebo škodách.

Letiště ve městě Sendai, které po silném zemětřesení z 11. února patřilo k nejhůře postiženým městům, opúět částečně zahájilo provoz. Ráno místního času na ranvej po měsíci znovu dosedlo letadlo z Tokia. Zprovoznění letiště znamená pro záchranáře a pomoc otevření důležité brány do postiženého regionu.