Nejdříve obnovit stabilitu chladícího systému, odstranit ruiny poškozených budov, zahájení dekontaminace radioaktivní vody a zakrytí poškozených reaktorů, a poté vytažení palivových tyčí a dekontaminace okolí elektrárny. Tak ve zkratce vypadá plán řešení jaderné krize v japonské elektrárně Fukušima I.

Situace by se tak podle provozovatele, společnosti Tepco, mohla do šesti, možná až do devíti, měsíců uklidnit. Rozfázovaný plán má vést k ukončení jaderné krize. Díky tomu by se už za necelý rok mohli evakuovaní obyvatelé vrátit do svých domovů.

V prvních třech měsících bude společnost postupně snižovat hladinu úniku radiace. V dalších třech až šesti měsících chce dostat únik radioaktivního materiálu pod kontrolu. Dlouhodobě plánuje vytažení palivových tyčí ze všech šesti reaktorů a následnou dekontaminaci okolí.

Již o víkendu pracovníci elektrárny začali absorbovat radioaktivní materiál z moře pomocí minerálu zeolitu. Teď ještě testuje, jaký účinek tento postup bude mít.

Jak vypadá plán na řešení krize ve Fukušimě? Podívejte se:



Do tří měsíců:

- bude obnoven stabilní chladicí systém v reaktorech a úložištích s vyhořelým palivem, hladina vody bude dostačující pro úplné zakrytí palivových tyčí, injekcemi dusíku do reaktorů 1 a 3 se předejde případné explozi kvůli nadbytečnému vodíku

- bude ověřena nepropustnost nádrže reaktoru 2

- bude postavena podpůrná konstrukce pro nádrž na skladování vyhořelého paliva reaktoru 4

- budou vytvořeny skladovací prostory a systémy pro dekontaminaci radioaktivní vody

- půda kolem elektrárny bude pokryta pryskyřicí a budou odstraněny ruiny, aby se zabránilo úniku radioaktivních částic do ovzduší

 

Do šesti až devíti měsíců:

- reaktory budou udržovány ve zchlazeném režimu

- zahájí se dekontaminace radioaktivní vody

- budou zakryty poškozené reaktory 1, 2 a 4 (materiál nebyl upřesněn)

- bude provedena dekontaminace postižených obydlených oblastí v okolí elektrárny

 

Dlouhodobě:

- budou vytaženy palivové tyče z šesti reaktorů elektrárny, včetně reaktorů 5 a 6, které nebyly poškozeny, a z úložišť s vyhořelým palivem

- budou vybudovány trvalé systémy pro dekontaminaci radioaktivní vody

- okolí elektrárny bude dekontaminováno

 

Pomalý návrat do normálu signalizuje i obnovení nákladní dopravy. V sobotu ze tsunami silně zasaženého přístavu Sendaj odeslali vůbec první zásilku od mohutného zemětřesení z 11. března. Automobilka Toyota odtud vypravila na 300 svých aut, píše agentura Kjódó.

Do Tokia v neděli přijela vyjádřit podporu Japonsku šéfka americké diplomacie Clintonová. Při setkání s císařovnou ji oproti protokolu symbolicky políbila na tvář a s císařem Akihitem si stiskla ruku. Vyhnula se také běžnému druhu japonského pozdravu, kterým je úklona.

Spojené státy do Japonska vyslaly již dříve 20 tisíc vojáků a desítky letadel, které pomáhají při zkoumání severovýchodního pobřeží a odkrývání milionů tun sutin. V zemi působí i američtí experti na jadernou energii.

Severovýchod Japonska postihlo 11. března nejsilnější zemětřesení v jeho historii, které vyvolalo přívalovou vlnu tsunami a způsobilo vážné poškození jaderné elektrárny Fukušima. Více než 28 tisíc lidí zemřelo nebo je pohřešovaných.