Japonští vědci se rozhodli do boje s unikající radiací z Fukušimy I nasadit slunečnice. V okolí poškozené jaderné elektrárny chtějí vysázet slunečnicová pole, ktetá mají vyčistit půdu zamořenou radioaktivními látkami.

Tým japonských vědců pod vedením Masamičiho Jamašity, jehož vědecký tým pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA, chce využít schopnost slunečnic absorbovat některé látky. Včetně vysoce radioaktivního cesia 134 a 137, píše agentura ANSA.

Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale slunečnice budou vysazeny také ve školách v okruhu do 30 kilometrů. Vědci věří, že se tyto květiny rovněž stanou přirozeným symbolem obrody země.

Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek. Jediným problémem je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují zpracování rostlin jako použitých baterií v odpadu, které by umožnilo srazit jejich objem na jedno procento původního rozměru.

Se slunečnicemi by se pak zacházelo jako se skutečným jaderným odpadem. Jak řekl Jamašita listu Jomiuri šimbun, vědci předpokládají, že by se slunečnice zasely už na podzim.