Společnost uvedla, že za útoky stojí "státní sektor", který blíže nespecifikovala. Jeden z expertů firmy McAfee prozradil, že důkazy ukazují na Čínu.

Dlouhý seznam obětí zahrnuje vládní agentury z USA, Tchaj-wanu, Indie, Jižní Koreje, Vietnamu nebo Kanady. Útoky byly vedeny například proti Sdružení zemí Jihovýchodní Asie (ASEAN). Mezinárodnímu olympijskému výboru, Světové antidopingové agentuře a zhruba sedmdesáti dalším společnostem od podniků obranného průmyslu po tvůrce softwaru.

Podle zprávy společnosti McAfee, která je významným dodavatelem antivirového softwaru, hackeři v roce 2008 napadli počítačový systém v ženevském sídle OSN, aniž si toho kdokoli všiml. Po dobu dvou let tu pročesávali obsáhlé databáze údajů. OSN oznámila, že o zprávě firmy McAfee ví a záležitost vyšetřuje.

Co se děje s daty?

"Sami jsme byli překvapeni obrovským rozsahem napadených organizací a troufalostí útočníků," komentoval zprávu viceprezident společnosti McAfee Dmitri Alperovitch. "Co se děje s (uloupenými) daty, je stále ještě otevřená otázka. I kdyby ale například jen část z nich byla použita pro porážku konkurence v obchodní soutěži, ztráty by byly enormní," dodal.

Experti McAfee rozpoznali rozsah hackerských útoků letos v březnu, když narazili na logy (počítačové protokoly) útoků při analýze serveru, který v roce 2009 figuroval v kauze hackerského útoku proti jisté zbrojní firmě. Některé útoky podle nich trvaly pouze měsíc, nejdelší z nich - vedený proti olympijskému výboru nejmenovaného asijského státu - trval přes dva roky.

"Společnosti a vládní instituce jsou znásilňovány a pleněny každodenně," upozornil Alperovitch. Firmy podle něj ztrácejí konkurenceschopnost a vlády cenné utajované údaje. "V oblasti duševního vlastnictví jde o největší majetkový přesun v dějinách," poznamenal a dodal, že rozsah zločinných operací je "obludný".

Odborníci oslovení agenturou Reuters se shodují v názoru, že původcem útoků je Čína, protože některé z napadených počítačových sítí obsahují informace pro Peking zvláště cenné. Sítě mezinárodního a několika národních olympijských výborů byly například napadeny před zahájením olympiády v Pekingu v roce 2008.

"Všechno ukazuje na Čínu. Mohlo by to také být Rusko, ale víc důkazů svědčí pro Čínu," řekl expert Střediska pro strategická a mezinárodní studia Jim Lewis. "Podobných akcí by byly schopné i Spojené státy a Británie, ale není důvod, proč by se pouštěly do vyzvědačství samy proti sobě," dodal.