Rusko údajně tajně pomáhá Číně při vývoji bitevního letounu, s nímž chtějí oba státy konkurovat americké "neviditelné" stíhačce F-22 Raptor.

Podezření je založeno na nápadné podobnosti nového čínského letadla J-20 s ruským prototypem, který Moskva nikdy nezačala sériově vyrábět, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenované ruské experty. Oficiální místa ale transfer technologie popírají.

Takzvaný neviditelný letoun, který mohou radary jen obtížně zachytit, mají zatím jen Spojené státy. Čína letos v lednu při návštěvě amerického ministra obrany Roberta Gatese provedla testovací let svého vlastního prototypu J-20.

Svůj vlastní neviditelný letoun vyvíjí i Rusko. Typ T-50 z konstrukční kanceláře Suchoj byl ve středu poprvé veřejně předveden za letu na moskevské letecké výstavě MAKS 2011.

Někteří ruští odborníci podle Reuters tvrdí, že čínský J-20 obsahuje komponenty ruské stíhačky Mikojan 1.44, kterou Rusové začali vyvíjet před 25 lety, ale později konstrukční práce zastavili a dali přednost stroji T-50.

"Vypadá to, že Čína se dostala k dokumentaci Mikojanova projektu," uvedl nejmenovaný ruský zdroj. Podle nezávislého analytika Adila Mukašova Číňané v Moskvě příslušné know-how prostě nakoupili.

Čína si koupila celou záď

"Koupili technologické části za peníze, a to včetně celé zádi," řekl Mukašov.

Čínské ministerstvo obrany odmítlo spekulace komentovat, podle ruské státní firmy UAC, jejíž součástí je Mikojanova konstrukční kancelář, k žádnému transferu technologie do Číny nedošlo.

Letouny Mikojan 1.44, které odborná literatura rovněž označuje jako MiG 1.44 nebo MiG-MFI, začal bývalý Sovětský svaz vyvíjet v polovině 80. let jako testovací prototyp. Projekt byl podle dostupných pramenů zastaven v roce 1997 a nahrazen vývojem letadel T-50 z konstrukční kanceláře Suchoj, označovaných rovněž jako PAK FA. Ty mají být zařazeny do výzbroje ruského letectva za pět či šest let.