Kulturní reforma je hlavním tématem čtyřdenního zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které v sobotu začíná v Pekingu. Podle expertů se diskuse zároveň povedou hlavně kolem personálního složení nového vedení strany, které po blížícím se odchodu prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa bude příštích deset let řídit zemi.

Poměrně jasná jsou jména konkrétních nástupců prezidenta a předsedy vlády, jimiž se podle předpokladů stanou současný viceprezident Si Ťin-pching a vicepremiér Li Kche-čchiang.

Kdo ale dotvoří devítičlenný stálý výbor ÚV, zůstává otázkou, jež bude dořešena až v průběhu příštího roku. Pátá generace vůdců strany, která čítá přes 80 milionů členů, se dostane k moci na 18. stranickém sjezdu na podzim 2012.

"Počet kandidátů na členství v ústředním výboru strany se bude postupně zužovat až před 18. sjezdem zbudou jeden či dva seznamy uchazečů. Ale co se týče nejvyššího vedení - pětadvacetičlenného politického byra ÚV a devítičlenného stálého výboru ÚV - tam půjde o složité vyjednávání mezi elitami," uvedl politolog Po Č'-jüe ze singapurského východoasijského institutu.

Potenciálními uchazeči o nejvyšší posty, kteří se objeví na zasedání v Pekingu, jsou Po Si-laj, charizmatický pohlavár z města Čchung-čching, jenž v posledních letech proslul organizováním masových zpěvů rudých písní, Wang Jang, liberálnější šéf bohaté jižní provincie Kuang-tung či šéf čínské obchodní metropole Šanghaje Jü Čeng-šeng.

Účastnit zasedání se naopak nebude bývalý prezident Ťiang Ce-min, který však má podle řady expertů stále velký vliv na klíčové personální změny. Agentura Reuters připomněla, že Ťiang byl minulý víkend přítomen na oslavách stého výročí zrodu republiky, což vyvrátilo spekulace o jeho kritickém zdravotním stavu.

Přísně střežený hotel Ťing-si v západní části Pekingu, kde se plenární zasedání ústředního výboru od soboty do úterka koná, přivítá na 370 představitelů, z nichž přes 200 je řádnými členy ÚV.

Nelze očekávat, že by ze zasedání, které jako obvykle proběhne za zavřenými dveřmi, byly zveřejněny nějaké konkrétní podrobnosti. Výbor zpravidla publikuje jen povšechné shrnutí výsledků jednání, z nichž další vývoj je možné pouze odhadovat, podotýká agentura Reuters.

Nová nařízení si pohlídají média i Twitter

Oficiálním tématem zasedání je "kulturní reforma", což podle agentury AFP znamená, že účastníci budou debatovat především o roli médií, která se v současném internetovém věku stále více vymykají kontrole strany.

"Kulturní reforma znamená, že se strana pokusí novými nařízeními zajistit, aby média pracovala pro její cíle a podporovala patriotismus," řekl AFP Willy Lam z čínské univerzity v Hongkongu. "Bude to znamenat ještě větší omezování svobody vyjadřování, především pak na internetu," dodal.

Předzvěstí jsou varování vysokého představitele propagandy Wang Čchenga, který na zasedání činitelů vlády a zástupců webových společností tento týden zdůraznil, že mikroblogy podobné twitteru potřebují přísnější regulaci.

"Provozovatelé mikroblogů by měli zpřísnit kontrolu šíření informací a neposkytovat možnosti pro rozšiřování klepů," prohlásil Wang, jehož vyjádření v pátek otiskla řada čínských státních médií. "Ti, kteří si vymýšlejí a šíří lži, jež mají vážné následky, musejí být v souladu se zákony náležitě potrestáni," dodal.