Již téměř 20 000 lidí poslalo finanční příspěvek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi, kterému úřady nařídily zaplatit zpětně na daních a pokutách 15 milionů jüanů (43,1 milionu Kč). Shromážděná částka přesáhla 5,3 milionu jüanů (15,2 milionu korun). Státní tisk varoval, že dary mohou být v rozporu se zákony. Informovala o tom dnes agentura AP.

Číňané disidentovi věnují peníze nejen prostřednictvím internetu, ale vymýšlejí také originální způsoby, jak mu je doručit přímo. Někteří hotovost házejí na jeho zahradu v obálkách, přivázanou na různé druhy ovoce nebo složenou do vlaštovek. Jedná se přitom o nebývalý projev solidarity se světoznámým umělcem, protože dárci svým činem riskují odplatu ze strany vládních úřadů za podporu tohoto otevřeného kritika režimu.

Podle agentury AFP má čtyřiapadesátiletý Aj daně a pokutu zaplatit do 15. listopadu. "Do dnešního dne mi lidé poslali více než 5,3 milionu jüanů... To ukazuje, že existuje jistá skupina občanů, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a používají své peníze jako jistou formu hlasování," prohlásil dnes výtvarník. "V současném internetovém věku má společnost vlastní názory a hodnoty. Lidé zvolili tuto metodu k přehodnocení vládních obvinění, že jsem se dopustil daňového úniku," dodal.

Aj Wej-wej byl letos na jaře zatčen v rámci zátahu proti vládním kritikům a následně tři měsíce bez obvinění zadržován, na svobodu se dostal koncem června. Obvinění Aje z daňových úniků je obhájci lidských práv považováno za další ze způsobů, jak ho potrestat za jeho kritiku autoritářské čínské komunistické vlády.

Řadu finančních darů doprovázejí vyjádření podpory jako kupříkladu "Celá rodina se zapojila, všichni chtějí být věřiteli" či "Kráčej ke světlu, temnota pomine".

Čínský státní deník Global Times ve svém dnešním vydání nicméně s odvoláním na nejmenované experty varoval, že Aj Wej-wej by mohl být obviněn z "ilegální finanční sbírky", a celou kampaň bagatelizoval se slovy, že nereprezentuje širší čínskou veřejnost.

Dárců by mohlo být víc

"Je naprosto normální, že jistý počet lidí mu dary projeví podporu. Ale těchto lidí je nesmírně málo ve srovnání s celkovým počtem obyvatel Číny," píše se v komentáři zmíněného listu. "Ajovy politické názory nereprezentují názory většinové veřejnosti, která je proti radikálním a konfrontačním politickým postojům," uvádí se v článku.

Deník rovněž klade otázku, zda si Aj skutečně potřebuje půjčovat peníze, aby mohl poplatky zaplatit. Aj je mezinárodně uznávaný umělec, který vystavoval svá díla v Londýně, New Yorku či Berlíně a který vydělal obrovské sumy peněz prodejem svých děl v dražbách a prostřednictvím galerií.

"Ano, jsem velmi bohatý, ale to je jiná otázka," odpověděl Aj na mediální kritiku. "Již jsem řekl, že všechny půjčky dárcům splatím. Nedělám to proto, abych z toho měl osobní prospěch," konstatoval.

Úřady po umělci chtějí údajný daňový nedoplatek, který prý Číně dluží společnost, pro kterou pracuje, ale jež je vlastnictvím jeho manželky. Umělec odmítl částku zaplatit, dokud nebudou vráceny účetní knihy designérské společnosti a on neprojedná celou záležitost se svým bývalým manažerem a účetním. Žádný důkaz o daňovém úniku navíc nebyl předložen. Aj je také jen výtvarníkem společnosti, ne ředitelem nebo manažerem, přesto pokuta byla adresována na jeho jméno.