Čína se pochlubila, že se jí podařilo omezit nekvalitní televizní programy, které propagovaly západní kulturu na úkor čínské.

Loni státní regulátor televizního vysílání nařídil zrušit až dvě třetiny pořadů s tématy hledání talentů nebo partnerů. Agentura Nová Čína oznámila, že koncem roku už satelitní televize vysílaly i programy propagující čínskou kulturu a socialistické hodnoty.

Cenzoři rozhodli zasáhnout do skladby pořadů, když prezident Chu Ťin-tchao ve stranickém tisku upozornil na to, že na Čínu prostřednictvím západní kultury útočí nepřátelé.

"Musíme si uvědomit, že mezinárodní nepřátelské síly vybrušují svá strategická spiknutí s cílem prosadit u nás západní hodnoty a rozdělit tak zemi," napsal Chu. Nepřátele ale nejmenoval a neupřesnil ani druh osnovaných spiknutí.

Regulátor pak rozhodl stáhnout z programů satelitních televizí to, co označil za nekvalitní zábavné pořady, různé debaty, jejichž účastníci se svěřují se soukromými příběhy, show, při nichž se hledají talenty nebo životní partneři.

Označil to úhrnným termínem za pořady poznamenané nízkým vkusem. Cenzoři jsou toho názory, že je obyvatelstvu třeba nabízet programy vyšší kvality.

Nic nového pod sluncem

Čína tradičně cenzuruje vše, od písní po filmy, co je označeno za politicky citlivé nebo urážlivé. Díky internetu a pirátským DVD ale Číňané milují a sledují populární americké televizní seriály.

Autoři domácích seriálů musejí scénáře promýšlet velmi pečlivě. Loni například cenzura pohrozila uzavřením televizní stanice, která vysílá na severu Číny a v jejíchž programech se objevují rodinné konflikty a neúcta ke starým lidem.

Tvůrci čínské verze pěvecké soutěže podobné pořadům American Idol nebo X Factor dostali v roce 2007 příkaz, aby v soutěži nechali zaznít jenom "eticky inspirované písně". Měli se také vyvarovat pomluv a nevysílat záběry rozvášněných fanoušků nebo plačících neúspěšných účinkujících.