Japonský ministr obrany Naoki Tanaka v pátek oznámil, že nařídil připravit do pohotovosti japonský protiraketový štít v reakci na chystaný start severokorejské rakety dlouhého doletu s družicí příští měsíc.

Japonský obranný systém by měl být rozmístěn poblíž ostrova Okinawa a měl by raketu KLDR sestřelit, pokud by ohrozila japonské území, napsal zpravodajský server BBC.

Pchjongjang tvrdí, že raketa bude vypuštěna s mírovými účely a že jejím jediným cílem bude vynést na oběžnou dráhu satelit.

Událost má podle Severní Koreje připomenout sté narozeniny zesnulého vůdce KLDR Kim Ir-sena. USA a jejich spojenci jsou však přesvědčeni, že jde o pouhou záminku pro raketový test a že to bude znamenat porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2009.

Japonsko si dělá zvlášť velké obavy, protože při posledním podobném manévru letěla severokorejská raketa přes jeho území. "Nařídil jsem příslušným činitelům, aby připravili rozmístění (protiraketového systému Patriot) PAC-3 a válečných plavidel vybavených systémem (protivzdušné obrany) Aegis," prohlásil ministr Tanaka.

Čína vyzývá ke klidu

Podle severokorejské vlády by měl být satelit, zkonstruovaný za pomoci domácích technologií, vynesen na orbitu v termínu 12. až 16. dubna.

Čína v pátek v souvislosti s plánovaným startem rakety KLDR vyzvala ke "klidu a zdrženlivosti". "Všechny strany by měly zachovat klid a zdrženlivost a vyhnout se činům, které by mohly situaci zkomplikovat," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej, kterého citovala agentura AFP.

Severní Korea minulý měsíc souhlasila, že pozastaví testy svých raket dlouhého doletu výměnou za 240 tisíc tun potravinové pomoci od Spojených států. Zároveň souhlasila s tím, že pozastaví obohacování uranu a že vpustí zbrojní inspektory do země.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová již dříve označila plánované vyslání rakety KLDR se satelitem za největší provokaci a vyzvala Pchjongjang, aby dodržoval rozhodnutí RB OSN. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová varovala, že USA by mohly přehodnotit svůj příslib poskytnout Severokorejcům potravinovou pomoc.

Severokorejský krok kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun či šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Znepokojení veřejně projevila také Čína, která je nejbližším spojencem Pchjongjangu.

Severokorejský satelit má být za pomoci rakety Unha-3 vypuštěn tři roky po obdobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa Unha-2 tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu.