Soud v Pekingu v úterý odsoudil čínskou disidentku Ni Jü-lan ke dvěma letům a osmi měsícům ve vězení. Její manžel Tung Ťi-čchin dostal dva roky, píše agentura AFP. Dvojice aktivistů poskytovala například právní pomoc obětem násilného vystěhování a vyvlastňování majetku.

Čínské úřady dvojici zatkly před rokem kvůli údajnému narušování veřejného pořádku a výtržnictví.

Policie tehdy prováděla rozsáhlé zátahy proti aktivistům, aby předešla podobnému hnutí jako bylo arabské jaro, které se tehdy začalo šířit po blízkovýchodních zemích.

Ni Jü-lan je od předchozího zatčení na kolečkovém křesle. I kvůli jejímu zdravotnímu stavu vyjádřily Spojené státy a Evropská unie znepokojení nad rozsudkem a vyzvaly k jejímu propuštění.

Čínská disidentka Ni Jü-lan s manželem (snímek z června 2010)Soudní řízení se konalo za velmi přísných bezpečnostních opatření.

V okolí soudní budovy byly rozmístěny desítky policistů, kteří sledovali pečlivě především zahraniční novináře.

Ani oni, ani diplomaté nesměli do soudní budovy vstoupit.

Právnička Ni Jü-lan skončila za mřížemi už dvakrát. V roce 2002 byla uvězněna na rok za to, že filmovala kontroverzní projekt demolice domu v sousedství.

Bránila se i demolici vlastního domu. Pravidelně také mluví s novináři o palčivých otázkách současné Číny a pomáhá získávat podporu pro protivládní aktivisty.

Vyvlastněné domy kvůli olympiádě

Vězněna byla rovněž v době olympijských her v Pekingu roku 2008. Do internace ji přivedly akce na podporu osob, jimž byly vyvlastněny domy a pozemky, které stát zabíral kvůli výstavbě pro olympiádu.

V obou případech byla ve vězení týrána, před deseti lety ji policisté kopali tak dlouho do kolen, až nemohla chodit. Byla krutě bita a ponižována.

Při druhém věznění jí byly odebrány berle a celé měsíce každý den byla nucena se plazit z pátého patra vězení a přes vězeňský dvůr.