V úterý ráno bylo Tokio ponořené do mlhavého chladného počasí. Patnáct stupňů Celsia a déšť ale neodradil nadšené zájemce o první návštěvu nejvyšší televizní věže světa. Několik stovek jich čekalo před hlavním vchodem prosklené budovy i několik hodin.

Většina si vstupenky na slavnostní den otevření musela koupit předem na oficiální webové stránce komplexu Tokyo Skytree. Ostatní se dovnitř nedostanou, kvůli velkému počtu očekávaných návštěvníků. Ti by mohli hned první den přesáhnout 200 tisíc.

Stavba nejvyšší věže světa v japonské metropoli trvala tři a půl roku, projekt ohrozilo především loňské ničivé zemětřesení, které narušilo celou budovu.

Tokyo Skytree měří 634 metrů, je dvakrát vyšší než pařížská Eifellovka a na dubajskou Burdž Chalífu ztrácí "pouhých" 194 metrů.

Podívejte se na nejvyšší vysílací věže světa v záložce FOTOGALERIE

Během prvního roku počítají provozovatelé obrovského komplexu s množstvím restaurací, obchodů a kanceláří s 32 miliony návštěvníků. Hlavní atrakcí komplexu jsou však dvě vyhlídkové platformy ve výšce 350 a 400 metrů, podotýká server BBC News.

Podívejte se na rušné úterní otevření nejvyšší televizní věže světa:

Aby japonští architekti a stavaři "poškádlili" sousední Čínu, postavili věž schválně o několik metrů vyšší než je přes 600 metrů vysoká televizní věž v Kantonu.

Konstrukce vysílače ve tvaru jehly je vyřešena tak, aby zůstala pevně stát i při zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, tvrdí mluvčí společnosti, které věž patří.

Podívejte se na cestu výtahem na vyhlídkovou terasu:

Návštěvníci nejdříve vidí ocelový "plášť" z trubek natřených bílou barvou. Při cestě na jednu z vyhlídkových teras pak cestují prosklenými výtahy železobetonovou šachtou.

Vysílač má především zlepšit příjem televizního a rozhlasového signálu v japonské metropoli. Dosud se o něj starala 333 metrů vysoká věž Tokyo Tower, která byla postavena v roce 1958. Celkové náklady na vybudování komplexu se vyšplhaly na 65 miliard jenů (zhruba 16 miliard korun).

Podívejte se na Tokyo Skytree: