Prezident Barack Obama si může přičíst další politické body v oblasti boje s terorismem. Po zabití Usámy bin Ládina se totiž Spojeným státům podařilo zlikvidovat také současného korunního prince islamistické organizace Al-Káida abú Jahjá Libího, a to při pondělním náletu bezpilotního letounu na kmenových územích v Pákistánu.

Smrt předního představitele teroristické sítě v úterý oznámili američtí představitelé. Al-Káida dosud informaci nepotvrdila, ale podle agentur na smrt Libího ukazují výsledky odposlechů extremistů pořízené pákistánskou tajnou službou a chování radikálů v terénu.

Libího smrt představuje po loňském zabití vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina další výrazný úspěch Spojených států v boji proti terorismu.

Podle amerických představitelů byl Libí jedním z nejzkušenějších a nejschopnějších vůdců Al-Káidy. "Hrál rozhodující úlohu při plánování (útoků) teroristické sítě proti Západu," uvedl zdroj agentury Reuters.

Při pondělním útoku zahynulo nebo bylo těžce zraněno sedm zahraničních radikálů. Při podobném útoku jsou mrtví zpravidla pohřbíváni prakticky na místě, kde byli zabiti, aby se ztížila evidence ztrát povstaleckých sil a také identifikace bojovníků.

Podle místního vesničana ale byli všichni odvezeni pryč. Po incidentu se navíc na místě shromáždilo nezvykle velké množství ozbrojenců, což naznačuje, že událost na ně silně zapůsobila.

"Zaznamenali jsme nějaké rozhovory radikálů. Mluvili o smrti 'šajcha'. Sice tu osobu nejmenovali, ale ověřili jsme to s našimi zdroji v oblasti a jsme přesvědčení, že hovořili o Libím," sdělil podle agentury Reuters činitel pákistánské tajné služby.

Podle jejích informátorů Libí při útoku utrpěl vážná zranění, byl převezen údajně do soukromé nemocnice a tam také zemřel.

USA přisuzují Libímu, jehož pravé jméno je Muhammad Hasan Kajid, druhé nejvyšší místo v hierarchii Al-Káidy poté, co se po loňské bin Ládinově smrti nejprestižnější osobností teroristické sítě stal Egypťan Ajmán Zavahrí.

Představitelé amerických tajných služeb a protiteroristických úřadů loni na podzim označili Zavahrího a Libího za poslední dvě klíčové osobnosti Al-Káidy, jejichž smrt by prý prakticky znamenala porážku této skupiny. Proto byli také považováni za poslední zbývající cíle "nejvyššího významu".

Ztráta Libího je pro Al-Káidu navíc zřejmě citelnější, než by byla v případě Zavahrího. Podle amerických expertů je Zavahrí pragmatičtější vůdce než jeho předchůdce, ale naprosto postrádá bin Ládinovo charisma. Z toho důvodu asi obnova sítě Al-Káida do značné míry závisela na "dynamičtějším" Libím, islámském učenci, který působil v předchozích letech jako polní velitel Al-Káidy v Afghánistánu.

"Je poslední nadějí na globální obrodu Al-Káidy," prohlásil loni na podzim podle listu The Washington Post bývalý analytik CIA Jarret Brachman s poukazem na Libího komunikační schopnosti i vzhled.

Až trest smrti může padnout za vraždění v Afghánistánu, prohlásil ministr obrany USA - čtěte ZDE