Spojené státy začaly poskytovat Gruzii aktivní technickou pomoc při přezbrojování její armády. Po setkání s americkým senátorem Richardem Lugarem to v neděli v Tbilisi prohlásil gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Pomoc při modernizaci výzbroje Gruzii přislíbila během své červnové návštěvy v Tbilisi americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

"Zahájili jsme program rekonstrukce a modernizace armády, což je pro nás významná, vskutku historická událost," řekl prezident.

Clintonová v červnu hovořila o potřebě zlepšit ochranu námořních i pozemních hranic Gruzie, o upevnění vnitřní gruzínské bezpečnosti a o boji s pašeráky v Černomoří. Saakašvili ale další podrobnosti o vojenské spolupráci své země s USA neprozradil.

Gruzie považuje vojenskopolitickou spolupráci se Západem za základ své zahraniční politiky a za pojistku před tlakem Moskvy, s níž před čtyřmi lety svedla týdenní válku.

Prezident Saakašvili označuje za prioritu své politiky integraci s Evropskou unií a vstup Gruzie do severoatlantických struktur. Rusko pohlíží na spolupráci Tbilisi a Washingtonu s krajní nedůvěrou.

Spojené státy uzavřely několik dohod o pomoci při ochraně gruzínských hranic už po rozpadu SSSR počátkem 90. let minulého století. Washington Gruzii aktivně pomáhal při přípravě jednotek, které Tbilisi v letech 2003 až 2008 vyslalo do Iráku. Pomoc Gruzii USA poskytly i při výcviku vojáků, kteří od roku 2010 bojují po boku spojeneckých sil v Afghánistánu.