Čína údajně minulý měsíc otestovala novou mezikontinentální balistickou střelu, která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA.

Spojené státy v současné době prý raketu DF-41 nedokážou zachytit, a střela tak podle expertů představuje vážnou hrozbu americké národní bezpečnosti. Informoval o tom na svém webu jihokorejský deník Čoson Ilbo.

Střelu Tung-feng 41 (Dong Feng 41) vyvíjí Čína podle předpokladů od 90. let minulého století. Údajně je schopna nést až deset jaderných hlavic MIRV. Střely využívající systém MIRV (oddělitelné nezávisle naváděné hlavice) dokážou proniknout přes současné americké protiraketové systémy.

První zkouška rakety se prý uskutečnila 24. července ve středočínské provincii Šan-si. Druhý dělostřelecký sbor Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) ji odpálil z raketového a vesmírného testovacího střediska Wu-čaj do pouště vzdálené několik tisíc kilometrů západně.

Snímky vozidla údajně přepravujícího obří raketu DF-41 se od roku 2007 několikrát objevily na čínském internetu. Nejmenovaný americký činitel tehdy potvrdil, že opravdu šlo o střelu DF-41, což bylo první potvrzení existence tohoto projektu ze strany americké vlády.

Čínský expert Wej Kuo-an ale červencovou zkoušku rakety DF-41 popřel. "Střela, která byla pokusně odpálena, nebyla DF-41. Je však pravda, že Čína v současné době pracuje na vývoji nové generace mezikontinentálních balistických střel (ICBM) přesně s těmi parametry, které západní média popisují," řekl.

"Cílem výzkumu je vyvinout novou generaci ICBM, které dokážou zasáhnout cíl kdekoli na světě," dodal.

Větší motor na tuhé palivo

"Druhý dělostřelecký sbor ČLOA, který nese odpovědnost za strategické i konvenční střely, pracuje na začlenění DF-41 do svého operačního arzenálu," prohlásil obdobně Mark Stokes, výkonný ředitel amerického institutu Project 2049, který se zabývá bezpečnostními otázkami v asijském regionu. "Tento systém má podle všeho nový, větší motor na tuhé pohonné hmoty, než je známý z předchozí řady DF-31," dodal.

Dostřel rakety DF-41 se udává mezi deseti a čtrnácti tisíci kilometry, což zahrnuje celé území USA. Její předchůdce DF-31 měla dosah 7200 až osm tisíc kilometrů, což pokrývá pouze částečně západ Spojených států. Čína údajně disponuje více než 70 mezikontinentálními balistickými střelami a 410 nukleárními hlavicemi.

Phillip Karber z Georgetownské univerzity uvedl, že pokud by Čína využila 32 raket DF-41, byla by schopna zasáhnout všechna americká města s populací přesahující 50 tisíc obyvatel.