Čína minulý měsíc údajně odmítla návštěvu mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una. Důvodem je především zaneprázdněnost čínského vedení chystanou generační výměnou v čele vládnoucí komunistické strany, která se uskuteční na listopadovém stranickém sjezdu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva nezávislé zdroje.

Odmítnutí Pekingu prý rovněž naznačuje, že Čína, která je hlavním dodavatelem potravin a paliv zbídačelé Severní Koreji, chce KLDR přimět, aby upustila od jaderných ambicí.

Přání Kim Čong-una navštívit v září Čínu tlumočil čínským vůdcům jeho mocný strýc Čang Song-tchek, který v srpnu zavítal do Pekingu. Čína ale údajně diskrétně žádost, která nebyla nikdy zveřejněna, odmítla. Žádný termín pro případnou Kimovu návštěvu nebyl stanoven.

"Kim Čong-un chtěl přijet, ale nebyla pro to vhodná doba. Deníky čínských vůdců byly plné jistých akcí, jichž se museli zúčastnit," citovala agentura Reuters jeden z nejmenovaných zdrojů, který je dobře obeznámen s čínskou zahraniční politikou. "Z hlediska Číny musí přijet s něčím pozitivním," dodal zmíněný zdroj s poukazem na snahu Pekingu přesvědčit Pchjongjang, aby se vzdal svého atomového zbrojního programu.

Kim rozhořčil Čínu letos v dubnu, kdy i přes její naléhání provedl raketový test. Zkoušku, která se nezdařila, následně důrazně odsoudila Rada bezpečnosti OSN jako porušení jejích rezolucí.

Komunistická strana Číny se nyní plně věnuje přípravám na 18. sjezd, kde má 8. listopadu dojít po deseti letech k obměně na jejích vedoucích postech. Šéfa strany Chu Ťin-tchaa podle předpokladů nahradí stávající čínský viceprezident Si Ťin-pching.

Čínské vedení ale v posledních týdnech zaměstnávaly i další citlivé záležitosti. Byl jím hlavně případ kdysi vlivného stranického funkcionáře Po Si-laje, který byl minulý měsíc vyloučen ze strany a čelí trestnímu stíhání pro podezření z korupce, zneužití moci a dalších zločinů. Poova manželka byla již dříve odsouzena k trestu smrti s dvouletým odkladem za vraždu britského byznysmena Neila Heywooda.

Peking se rovněž v poslední době zabývá sporem s Japonskem kolem ostrovů ve Východočínském moři, na něž si obě země dělají nárok. Pozornost světových médií zaujalo i nedávné nezdůvodněné zmizení viceprezidenta Si Ťin-pchinga, který zrušil několik plánovaných setkání na vysoké úrovni a dva týdny se neukázal na veřejnosti.

"Dělo se příliš mnoho věcí. (Čína) nemohla hostit Kim Čong-una," uvedl podle agentury Reuters zdroj, který má těsné styky s Pchjongjangem i s Pekingem.