Dva jihokorejští dělníci už více než týden na protest táboří na 45 metrů vysokém sloupu elektrického vedení. Slezou prý až ve chvíli, kdy společnost Hyundai Motor dá tisícům výpomocných pracovníků status zaměstnanců na plný úvazek.

Čche Pjon-sung a Čon Un-pong vylezli zhruba do poloviny sloupu nedaleko automobilky ve městě Ulsan na jihovýchodě Koreje 17. října a připoutali se ke kovové konstrukci.

"Od té doby tu spím, jím i močím," řekl Čon agentuře AFP v telefonickém rozhovoru. "Zůstaneme tady, dokud nesplní naše požadavky, aby všichni dočasní dělníci dostali plný úvazek," dodal.

Oba muži, kteří mají k dispozici dřevěnou desku o ploše zhruba 2,4 čtverečního metru přivázanou ke sloupu, přežívají díky jídlu a vodě, jež jim posílají odboráři, a jako toaletu používají plastikové sáčky.

Protestující dělníci proti Hyundai na sloupu elektrického vedeníNejvětší jihokorejský výrobce automobilů má téměř 7000 dočasných nebo výpomocných zaměstnanců, kteří obvykle dostávají nižší plat a méně benefitů než jejich kolegové pracující na plný úvazek.

Poté, co dostala před časem pokárání od ministerstva práce, slíbila firma Huyndai, že do roku 2016 převede zhruba 3000 dočasných zaměstnanců na plné úvazky.

Čche uvedl, že po letech právních sporů a slibů politiků měl pocit, že je čas přijmout "drastičtější kroky". Podle jeho slov dvojice zůstane na sloupu "týdny i měsíce", pokud to bude třeba.

Protest využil i kandidát na prezidenta

Firma Hyundai Motor označila protest za "politováníhodný" a slíbila, že se brzy sejde s odborovými vůdci svazu dočasných zaměstnanců.

Protest přitáhl také pozornost politiků před prosincovými prezidentskými volbami - jeden z kandidátů se pod sloup dostavil ve čtvrtek a slíbil, že se postará o zlepšení platů pro výpomocné pracovníky, pokud bude zvolen.