Čína ve čtvrtek zahájila plánovanou generační výměnu svých vládních špiček. Sjezd zahájil prezident a ve svém devadesátiminutovém projevu hlavně shrnul všechny problémy, se kterými se Čína musí potýkat.

Novým lídrem Komunistické strany Číny se po prezidentovi Chu Ťin-tchaovi pravděpodobně stane Si Ťin-pching a premiér Wen Ťia-pao předá svou funkci současnému vicepremiérovi Li Kche-čchiangovi. A změna se dotkne asi tří čtvrtin ústředního výboru strany.

Celý týden proto v Pekingu platí přísná bezpečnostní omezení. Prodejci z museli například odstranit ostré předměty ze svých obchodů, taxikáři zajistit okna vozů a kdo si koupí model vrtulníku na dálkové ovládání, musí se registrovat na policii.

"Velkou výzvou je pro nás boj s korupcí. Pokud ho nezvládneme, bude to pro stranu osudové a může to dokonce způsobit její zánik a celkový úpadek státu," prohlásil Chu Ťin-tchao s tím, že korupce musí být tvrdě stíhána. A to bez ohledu na postavení a moc.  

Mezi další velké výzvy pak zahrnul stále se prohlubující propast mezi bohatými a chudými Číňany, škody na životním prostředí způsobené prudkým hospodářským růstem a nevyvážený rozvoj prosperujících měst a zaostalého venkova. Jak by je mělo vedení státu řešit, ale už neprozradil.

Stát podle něj počítá i s významnými reformami politické struktury. "Musíme aktivně a zároveň obezřetně pokračovat v reformním programu tak, abychom rozšířili lidovou demokracii," uvedl.

Mluvčí strany Cchaj Ming-čao na tiskové konferenci uvedl, že cílem sjezdu je posílit vnitrostranickou demokracii. "Vedoucí úloha komunistické strany je faktem, o němž rozhodly dějiny a čínský lid. Reforma politického systému musí respektovat čínskou realitu. Musíme neochvějně sledovat cestu vytyčenou stranou," řekl Cchaj.

Jak upozornila agentura Reuters, součástí "vedoucí úlohy" je i zesílená cenzura internetu. Slova jakkoli související se sjezdem se ve vyhledávačích blokují, rodiny disidentů mají uzavřený přístup k internetu kompletně.

Peking v souvislosti se sjezdem přijal mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Podle aktivistů byla řada odpůrců režimu preventivně držena v domácím vězení nebo dostali příkaz opustit na několik následujících dní město.

Zákaz prodeje ořezávátek a vypouštění holubů

V ulicích hlídkují tisíce příslušníků bezpečnostních sil, včetně vojenské policie i strážníků v civilu, které podporuje 1,4 milionu dobrovolníků s jasně červeným páskem na paži. Taxikáři i řidiči autobusů musejí zajistit okna svých vozů, aby se nedala otevřít a případní protestující nemohli například z auta vystrkovat transparenty nebo rozhazovat letáčky.

Obchodníci museli s rozhodnutím strany odstranit ze svých regálů všechny ostré předměty - od kuchyňských nožů a otvíráků plechovek až po ořezávátka na tužky. Zákaz platí i na prodej pingpongových míčků.

Během sjezdu se v centru metropole nesmí pouštět balónky ani modely letadel a omezen je i prodej hraček - zákazníci, kteří zakoupí helikoptéru na dálkové ovládání, se musejí hlásit na nejbližší policejní stanici.

Omezení se vztahuje také na zahraniční turisty, kteří často míří právě k náměstí Nebeského klidu, kde ve Velké lidové hale představitelé jednají. Mohou být požádáni, aby otevřeli svá zavazadla ke kontrole, včetně lahví s pitím. Majitele holubů úřady požádali, aby celý týden své ptactvo nevypouštěli ven.

 

Sjezd probíhá za zavřenými dveřmi a jeho program není veřejně známý. Klíčovým úkolem pro více než dva tisíce delegátů, kteří budou do 14. listopadu jednat v pekingském Paláci lidu, bude nicméně zvolit nový ústřední výbor strany, který má přibližně 370 křesel. Ten pak jmenuje nejužší vedení - stálý výbor politbyra, jenž bude mít nově namísto devíti pouze sedm členů.