Šéf americké internetové společnosti Google Eric Schmidt přicestoval na kontroverzní pobyt do komunistické Severní Koreje, kde je jen velmi omezený přístup k internetu.

Společně se Schmidtem je v KLDR na "soukromé humanitární misi" i bývalý guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson, který by se mohl pokusit vyjednat propuštění Američana korejského původu, kterého v listopadu zatkly severokorejské úřady.

Severní Korea je považována za zemi, která vůči internetu uplatňuje nejpřísnější politiku. Schmidtův záměr navštívit KLDR se nesetkal s nejlepšími reakcemi, i když hlavně fanoušci Googlu jsou jeho rozhodnutím někdy fascinováni. Schmidt už před cestou řekl, že se chce na vlastní oči přesvědčit, v jakém stavu je severokorejská ekonomika.

Z vedení Googlu v Severní Koreji zatím nikdo nebyl. Součástí delegace je i šéf koncepčního centra Google Ideas Jared Cohen, který dříve pracoval na ministerstvu zahraničí USA.

Americká vláda není z cesty nadšena a tvrdí, že ničemu nepomůže. "Nedomníváme se, že by načasování (cesty) bylo obzvláště přínosné," uvedla ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová. Připomněla, že Rada bezpečnosti OSN v současnosti zvažuje, jak reagovat na prosincové odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu. S většinou vyspělých zemí má Pchjongjang špatné vztahy, největším spojencem KLDR je Čína.

Snaha o osvobození zadrženého Američana

Richardson zdůraznil, že se jedná o "soukromou humanitární misi, nezávislou na vládě USA". V Pchjongjangu by se delegace, jež kromě Richardsona, Schmidta a Cohena zahrnuje také Schmidtovu dceru, prý měla zdržet dva a půl dne.

"Setkáme se se severokorejskými politickými vůdci. Setkáme se s ekonomickými vůdci, s představiteli armády. Navštívíme některé univerzity," prohlásil bývalý americký diplomat Richardson.

Ten má se Severní Koreou již své zkušenosti, protože v posledních 20 letech se mu podařilo vyjednat propuštění několika amerických státních příslušníků, kteří byli v zemi zadrženi.

Tentokrát by se mohl Richardson pokusit o osvobození Američana korejského původu jménem Pae Jun-ho, který do země vstoupil jako turista a byl zatčen 3. listopadu. Podle severokorejských úřadů se Američan přiznal k "nepřátelskému" činu namířenému proti severokorejskému státu. Pokud bude usvědčen, může ho čekat až desetiletý trest v pracovním táboře, uvedla agentura AP.

"Pokusíme se zjistit jeho situaci, setkat se s ním a případně položit základy k jeho návratu domů," řekl Richardson. "Mluvil jsem s jeho synem, který žije ve státě Washington. Žádal mne, abych ho přivezl zpátky. Pochybuji však, že toho můžeme dosáhnout při této cestě," dodal.