Zvláštní soud v Dillí začal ve zrychleném řízení projednávat případ prosincového hromadného znásilnění a vraždy studentky v autobusu v Dillí. Testy vzorků DNA ze zkrvaveného oblečení prokázaly podle indické policie spojitost všech pěti obžalovaných mužů se zločinem.

Prokuratura je přesvědčena, že by to mělo stačit jako důkaz k jejich usvědčení. Pětici hrozí v případě prokázání viny trest smrti. Experti ale varují, že v Indii, která je známá zdlouhavými soudními procesy, případ nebude snadné uzavřít.

Obhájci agentuře Reuters řekli, že se chystají důkazy odmítnout jako vykonstruované. Obhajoba hodlá rovněž tvrdit, že policie uspěchala vyšetřování pod tlakem rozhořčené veřejnosti. Dva obhájci uvedli, že jejich klienti byli ve vazbě mučeni a donuceni tak k přiznáním, která vypadají nápadně podobně.

„Ta prohlášení znějí úplně stejně. Jako kdyby jim je někdo nadiktoval,“ prohlásil právník Manóhar Lál Šarma.

Obhajoba prý rovněž upozorní, že obžalovaným byla odpírána právní pomoc po dobu více než tří týdnů po jejich zatčení. Napadnout chtějí obhájci i údajné nesrovnalosti ve výpovědi přítele znásilněné, který dívku provázel po návštěvě kina a byl rovněž surově zmlácen.

Advokáti také plánují obrátit se na nejvyšší soud s žádostí o předání případu některému ze soudů mimo hlavní město Dillí. Obhájce V. K. Ánand vyjádřil obavy, že značná pozornost médií znemožní spravedlivý proces. „Jsme si jisti, že se nám v Dillí nedostane spravedlnosti,“ podotkl.

Obžaloba poukazuje především na stopy krve oběti, které byly nalezeny na oblečení obžalovaných. Krvavé skvrny se našly údajně nejen na spodním prádle hlavního obžalovaného, Ráma Singha, ale také na spodním prádle jeho kolegy, 20letého kondičního trenéra Vinaje Šarmy a dalších údajných násilníků.

Šarmův obhájce nicméně tvrdí, že jeho klient v době útoku vůbec v autobusu nebyl. Zúčastnil se prý společné party v podvečer, ale na osudnou projížďku po dillíských ulicích se už nevydal.

„Důkazy DNA proti Vinaji Šarmovi byly vykonstruovány policií. Ta takové věci dělá,“ tvrdí obhájce A. P. Singh.

Předstoupí desítky svědků

Obžaloba prý chce předvést asi 80 svědků, mezi nimi i dva sousedy, kteří v chudinské čtvrti viděli obžalované pálit šaty obětí. Poukáže i na to, že osobní věci napadených jako mobilní telefony, prsteny a kreditní karty, mužovy hodinky a boty policie našla při domovních prohlídkách u obžalovaných.

Prokuratura chce použít rovněž svědectví napadené dívky krátce předtím, než podlehla svým zraněním koncem prosince v nemocnici v Singapuru. Prokurátoři mají rovněž k dispozici nahrané záznamy hovorů z mobilních telefonů údajných útočníků, z nichž lze dovodit, kde se v době útoku nacházeli.

Hovory, které obdrželi Vinaj Šarma a další obžalovaný Paván Kumár 16. prosince mezi 21:24 a 21:54 místního času, ukazují prý jasně na jejich pozici v oblasti jižního Dillí, kudy daný autobus podle záznamů bezpečnostních kamer tou dobou projížděl.

O šestém muži rozhodne soud pro nezletilé

Pět mužů bylo obžalováno ze znásilnění a vraždy. Údajný šestý pachatel je mladistvý a bude postaven před soud pro nezletilé.

Soudní procesy se v Indii často táhnou roky, mimo jiné kvůli nedostatku soudců. V roce 2011 byly indické soudy zavaleny 33 miliony případů. V roce 2000 indická vláda rozhodla o zřízení 1700 soudů, u nichž budou vybrané případy projednávány ve zrychleném zřízení. V roce 2012 fungovalo takových soudů na indickém území asi 1200.

Po útoku na studentku v Dillí, který přitáhl pozornost indické i světové veřejnosti k násilí na ženách v Indii, dillíské úřady vytvořily šest soudů, kde mají být ve zrychleném řízení řešeny případy násilných činů namířených proti ženám, především pak znásilnění.

„Tyto soudy jsou důležitým krokem k vyřešení některých z 95 tisíc případů znásilnění v Indii, které čekají na verdikt,“ uvedla aktivistka bojující za práva žen Randžana Kumárová.