Jižní Korea a Spojené státy podepsaly nový vojenský plán, který počítá se společnou reakcí i v případě menšího útoku ze strany KLDR, jako je ostřelování jihokorejských ostrovů u hranic. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Pomoc Washingtonu, který má v Jižní Koreji rozmístěno 28 000 vojáků, byla dosud při drobnějších potyčkách dobrovolná.

Po únorovém třetím jaderném testu KLDR je situace na Korejském poloostrově velmi napjatá. Pchjongjang mimo jiné oznámil, že vypovídá všechny dohody o neútočení se Soulem.

Spojené státy poskytují Jižní Koreji takzvaný jaderný deštník, experti na studenou válku ale upozorňují, že tato skutečnost možná oddaluje pravděpodobnost totální války, ale neodrazuje Severokorejce od útoků nižší úrovně.

Na základě nového plánu může Jižní Korea požádat o americkou pomoc, pokud by KLDR realizovala své hrozby z poslední doby, například pokud by zaútočila na jihokorejské ostrovy.

"Tento plán umožňuje oběma zemím společně odpovědět na severokorejské místní provokace, přičemž Jižní Korea by měla vůdčí roli a USA roli podpůrnou," prohlásil dnes mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok.

"To by mělo odradit Sever od toho, aby nás troufale provokoval," dodal Kim ohledně dohody, která byla stvrzena podpisy v pátek.

"Provokativní" činy, které plán chce řešit, zahrnují průniky přes hranici, přelety nízko letících letadel či útoky na ostrovy nacházející se blízko společné hranice.

Nový plán se zrodil v roce 2010, poté co Severní Korea ostřelovala jihokorejský ostrov. Týž rok se potopila jihokorejská válečná loď, na níž zahynulo 46 námořníků. Podle Soulu plavidlo torpédovala Severní Korea, ta to ale popírá.