Severní Korea v úterý oznámila, že její rakety a jednotky dělostřelectva dostaly příkaz zaujmout strategické pozice a zamířit na vojenské základny USA na Guamu, na Havaji i na americké pevnině.

KLDR tak reagovala na další přelety amerických bombardérů nad Korejským poloostrovem, které považuje za ohrožení svého území, napsala agentura Reuters.

Jihokorejské ministerstvo obrany nicméně nezaznamenalo žádné známky bezprostředních vojenských akcí KLDR. Čína označila situaci za "citlivou" a vyzvala všechny ke zdrženlivosti.

"Od tohoto okamžiku bude vrchní velení korejské lidové armády uvádět do bojové pohotovosti číslo jedna všechny polní dělostřelecké jednotky včetně dalekonosných děl a strategických raketových jednotek, které zacílí všechny nepřátelské objekty na amerických útočných základnách na americké pevnině, na Havaji a na Guamu," napsala oficiální severokorejská agentura KCNA.

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že zatím nezaznamenalo žádné známky nezvyklé aktivity severokorejské armády, ale dodalo, že bude situaci pečlivě sledovat.

V rámci snahy připravit Pchjongjang o peníze na jeho kontroverzní jaderný program se Japonsko a Austrálie chystají uvalit sankce na hlavní severokorejskou banku pro zahraniční obchod.

Napětí na Korejském poloostrově narůstá od únorového severokorejského jaderného testu, na který OSN reagovala uvalením dalších sankcí proti KLDR. Tomu ještě předcházel prosincový start rakety, která do vesmíru nesla severokorejskou družici.

Režim Kim Čong-una zároveň ostře kritizuje společné cvičení armády Jižní Koreje a USA, které potrvá až do konce dubna a v jehož rámci nad poloostrovem přelétají bombardéry B-52. KLDR odpovědělo vlastními vojenskými manévry.

Během cvičení se za vojáky vydal i sám Kim Čong-un. V uplynulých dnech navštívil jednotku Korejské lidové armády 1973 a prohlédl si také nejmodernější technické vybavení jednotky 1501.

Severní Korea v posledních týdnech opakovaně pohrozila, že může kdykoli zaútočit na Jižní Koreu i na Spojené státy. Ve zveřejněném videu fiktivního útoku na Soul, který oficiální zdroje minulý týden umístily na server YouTube, hovoří dokonce o útoku zbraněmi hromadného ničení.

Použití jaderných zbraní analytici zpochybňují a poukazují na nedostačující technologie, které by zásah jadernou zbraní na americké pevnině umožnily. Severokorejské rakety by však podle odhadů mohly dopadnout na Aljašku.

Dostřel 60 kilometrů

Odhaduje se také, že KLDR disponuje několika stovkami dalekonosných děl, ale ani dostřel nejvýkonnějších kanónů Koksan zřejmě nepřesahuje 60 kilometrů. Tato děla už použil Írán ve válce s Irákem.

Pchjongjang k 11. březnu vypověděl veškeré smlouvy o neútočení na Jižní Koreu. Obě země do té doby měly uzavřeno pouze příměří, které v roce 1953 ukončilo válečný konflikt na Korejském poloostrově. OSN k tomu ale podotklo, že příměří nemůže zrušit jen jedna strana.

Jižní Korea si v úterý připomněla třetí výročí od potopení své 1200tunové lodi, na kterou měli vojáci KLDR vyslat torpéda. Při výbuchu plavidla nedaleko sporných námořních hranic tehdy zahynulo 46 námořníků. Prezidentka Pak Kun-hje při té příležitosti vyzvala sever, aby "změnil směr" a upustil od svého jaderného programu.

Jihokorejské námořnictvo před vrakem lodi, kterou v roce 2010 potopila torpéda