Spojené státy vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova torpédoborec USS McCain používaný k protiraketové obraně. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný činitel americké obrany.

Válečné plavidlo USS McCain je vybaveno systémem používaným k obraně proti balistickým střelám. "Jde o obezřetný krok, který poskytuje širší možnosti protiraketové obrany v případě, že by se staly nezbytnými," prohlásil tento zdroj.

Pokud se informace potvrdí, šlo by o další krok americké armády v regionu, kde komunistická Severní Korea v posledních týdnech přitvrdila ve výhrůžkách vůči Jihu a jeho spojencům. Torpédoborec má prý operovat ve vodách u jihozápadního pobřeží poloostrova. Neočekává se prý ale, že se zapojí do jakýchkoli manévrů.

Podle zdroje z amerického ministerstva obrany, který na webu citovala televize CNN, Washington blíž k severokorejskému pobřeží rozhodl kromě válečné lodi přesunout i plošinu s radarem, aby tak mohl sledovat vojenské kroky tamního uzavřeného komunistického režimu včetně případného vystřelení rakety.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney však mezitím v pondělí uvedl, že Washington přes ostrá vyjádření Pchjongjangu žádný znepokojivý pohyb severokorejských ozbrojených sil nezaznamenal.

Demolice chladící věže jaderného reaktoru v Jongbjonu, 27. červen 2008KLDR v úterý oznámila, že obnoví činnost v jaderném reaktoru v komplexu Jongbjon uzavřeném v roce 2007, informuje oficiální agentura KCNA.

Areál, který je v provozu od 60. let, leží asi 90 kilometrů severně od hlavního města a kromě reaktoru se zde nachází i zařízení na obohacování uranu. (Na snímku demolice chladící věže jaderného reaktoru v Jongbjonu ze 27. červena 2008)

Mluvčí severokorejské agentury pro atomovou energii potvrdil, že zařízení budou využívána k energetickým i  vojenským účelům.

"Produkce jaderné elektrárny bude využita k řešení akutního nedostatku elektřiny a k podpoře jaderných ozbrojených sil," uvedla agentura KCNA.

Podle všeho jsou v areálu čtyři nebo tři výzkumné jaderné reaktory. Za hlavní a funkční se považuje pětimegawattový reaktor z roku 1986, který je jediným známým zdrojem plutonia pro severokorejský jaderný zbrojní program. Ročně je schopen vyprodukovat přes šest kilogramů plutonia.

KLDR v roce 2007 oznámila, že jaderný komplex v Jongbjonu uzavřela. V červenci 2008 zde zničila chladicí věž reaktoru. Tyto kroky byly součástí dohody přijaté na šestistranných rozhovorech o jaderném odzbrojení, na nichž Pchjongjang slíbil pozastavit své jaderné aktivity výměnou za hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky.

Centrifugy a dostavba reaktoru

Dialog byl ale v prosinci 2008 přerušen a v roce 2010 se objevily informace, že se v Jongbjonu buduje lehkovodní reaktor a že tam Severokorejci nainstalovali centrifugy na obohacování uranu. Práce na dostavbě reaktoru byly znovu potvrzeny loni.

Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji, která obratem ujistila, že hrozbu bere vážně a že je připravena k okamžité vojenské odpovědi na provokace ze Severu. Pchjongjang svůj postup zdůvodnil mimo jiné uvalením přísnějších sankcí OSN a americkou vojenskou aktivitou.

Washington minulý týden v rámci společných manévrů s Jižní Koreou vyslal nad jihokorejské území neviditelné bombardéry B-2. V pondělí nad ránem se objevila zpráva, že Američané do cvičení poslali také obávané stíhačky F-22 Raptor.

Severokorejská komunistická strana mezitím o víkendu schválila strategii dalšího rozvoje, podle níž má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.

Kim Čong-un na zasedání ústředního výboru vládní Korejské strany práce prohlásil, že jaderná síla KLDR "je spolehlivý válečný odstrašující prostředek a záruka na ochranu suverenity" země. "Základem mocné jaderné síly je, že mohou existovat mír a prosperita, a to činí lidské životy šťastné," uvedl vůdce podle zveřejněného přepisu projevu.

Jeho projev podle agentury Reuters vyvolával dojem, že přesouvá důraz na rozvoj ekonomiky, a Spojeným státům vytýkal, že chtějí KLDR zatáhnout do závodů ve zbrojení, aby se tak pokusily vytvořit překážky hospodářskému pokroku.

V rámci posílení ekonomické politiky KLDR byl v pondělí novým premiérem jmenován ekonom a bývalý předseda vlády Pak Pong-ču. Premiérský úřad opustil v roce 2007, kdy se mu nepodařilo prosadit reformy.

Čínské politování

Severní Korea v posledních týdnech přerušila spojení horké linky se Spojenými státy, Jižní Koreou i OSN. Hrozí také uzavřením ekonomické zóny. Zároveň prý namířila své rakety na vojenské základny USA na Guamu i na americké pevnině.

Čína, nejbližší spojenec KLDR, už veřejně vyjádřila nad severokorejskou rétorikou politování a vyzvala k umírněnosti.

"Zaregistrovali jsme oznámení KLDR a vyjadřujeme politování," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. "Vyzýváme všechny zainteresované strany, aby zachovaly klid a reagovaly umírněně," dodal.