Armáda Severní Koreje se po obvinění Američanů z toho, že region dohnali na pokraj války, a po oznámení, že od vlády dostala k případnému útoku na USA jadernými zbraněmi "zelenou", začala připravovat na raketový útok.

Jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-džin během zasedání parlamentu prohlásil, že KLDR v rámci vojenského cvičení či hrozícího testu přesouvá na své východní pobřeží raketu "značného dosahu". Nezdá se však, že by chtěla zamířit na americkou pevninu, dodal podle zpravodajské agentury Jonhap.

Podle informací Spojených států by Severokorejci mohli z pojízdného zařízení balistickou střelu odpálit už v nejbližších dnech nebo týdnech, informuje stanice CNN s odvoláním na úřady.

Američané ve středu oznámili, že poslali na ochranu letecké a námořní základny na Guamu balistickou střelu. Pchjongjang právě Guam zmínil jako jeden z možných cílů svých útoků na USA. Kromě toho pohrozil také akcí proti americkým základnám v Jižní Koreji i na americké pevnině.

Kim Kwan-džin k přesunu rakety na pobřeží podotkl, že kromě toho zatím neevidují žádné další známky příprav na válečný útok Pchjongjangu v plné síle.

Odmítl také spekulace japonských médií, že by se mělo jednat o raketu KN-08, která by dokázala zasáhnout i americkou pevninu. Prý se sice jedná o střelu značného doletu, na takovou vzdálenost by to ale nestačilo.

Dolet 3 tisíce kilometrů

Podle popisu by se mohlo jednat o střelu známou pod názvem Musudan, která má dolet asi 3 000 až 4 000 kilometrů a terčem by tak mohly být americké základny v Japonsku a Jižní Koreji, podotýká list Guardian.

Na severokorejské hrozby reagovalo už také Rusko. Porušování rezolucí OSN a rozhodnutí pokračovat ve svém jaderném programu podle něj radikálně snižují šance na obnovu šestistranných rozhovorů o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Pchjongjang oficiálně odmítl březnovou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která požaduje ukončení severokorejského jaderného programu.

"Vzali jsme na vědomí rozhodnutí KLDR z března... podle nějž chce Severní Korea dál rozšířit svůj status země disponující atomovými zbraněmi za účelem sebeobrany," řekl podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

"To zásadně komplikuje možnost obnovy šestistranných rozhovorů, či dokonce tuto šanci zcela maří," uvedl dále Lukaševič s poukazem na jednání o ukončení jaderného programu KLDR, kterých se v minulých letech účastnily kromě KLDR a Ruska také Jižní Korea, USA, Čína a Japonsko.

"Snahy Pchjongjangu porušovat rozhodnutí RB OSN jsou naprosto nepřijatelné," dodal Lukaševič.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval KLDR ke "snížení napětí ve znepokojivé situaci, kdy každé selhání v úsudku může mít velmi vážné následky". Podotkl také, že jaderná hrozba není žádná hra, ale vážná věc. "Myslím, že (Severokorejci) zašli ve své rétorice už moc daleko," prohlásil.